Paweł Ryżko zapisuje Wata

Paweł Ryżko, artysta znany gdynianom z realizacji stworzonych w ramach Festiwalu Traffic Design – bramy i muralu przy ulicy Abrahama tym razem zaprezentuje cykl obrazów inspirowanych twórczością futurystycznego poety Aleksandra Wata. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 23 marca w w tuBazie Gdyni.

Paweł Ryżko, plakat wystawy „Wat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Ryżko, plakat wystawy „Wat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Styl Pawła Ryżki określa pozorny abstrakcjonizm. Widać to między innymi w muralu, który zaprojektował dwa lata temu – mural jest autorską interpretacją herbu Gdyni, ale dostrzeże to jedynie uważny widz. Podobnie jest z cyklem Wat. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się stanowić kompozycję abstrakcyjną, tak naprawdę jest zapisem wiersza. Jakiego? Tę zagadkę będą mogli rozwikłać odbiorcy, którzy rozszyfrują zaprojektowany przez Ryżkę krój pisma.

Inspiracją do stworzenia cyklu obrazów poświęconych twórczości Wata, była początkowo jego współpraca z grafikiem i typografem Henrykiem Berlewim. Studiując bogaty życiorys oraz dzieła Wata, Ryżko dotarł do jego ręcznych notatek:

Kiedy badałem zapiski Wata, uderzyła mnie ich nieczytelność. Na kartach jego notatnika słowa tracą swoje utarte znaczenia i stają się abstrakcyjnymi zygzakami. Podobnie w moich pracach słowa wiersza zmieniają się w pozornie niefiguratywną kompozycję. Geometryczne płaszczyzny to system znaków, którego czytelność celowo została ograniczona – zdradza artysta.

Projekt zrealizowano ze środków Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydarzenie jest współfinansowane przez miasto Gdynia.

Wat – wystawa Pawła Ryżki
23 marca 2018 roku o godzinie 19.00
tuBaza w Gdyni

Dodaj komentarz