Nagroda im. A. Włodka 2017

Fundacja Wisławy Szymborskiej zdecydowała przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2017 dwóm pisarkom: poetce Natalii Malek oraz prozaiczce Aleksandrze Zielińskiej.

Nagroda im. Adama Włodka, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda im. Adama Włodka, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, fundacja przyznaje za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu. Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

Natalia Malek (ur. 1988) – poetka, kuratorka wydarzeń literackich. Autorka trzech tomów poetyckich: Pracowite popołudnia (2010), Szaber, z ilustracjami Joanny Grochowskiej (2014) oraz Kord, z fotografiami Anny Grzelewskiej (2017). Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2015 za tom Szaber. Od sześciu lat współtworzy cykl feminariów Wspólny pokój w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała na napisanie książki poetyckiej o roboczym tytule R.ż.. Książka będzie dokumentować jeden (trzydziesty) rok życia poetki z czterech perspektyw: osobistej, rodzinnej, obywatelskiej i artystycznej. Autorka zamierza połączyć relacje językowe z eksperymentami przestrzennymi i eksponowaniem materialnej strony wiersza.

Aleksandra Zielińska (ur. 1989) – pisarka, autorka powieści Przypadek Alicji, Bura i szał oraz zbioru opowiadań Kijanki i kretowiska. Nominowana do Nagrody Conrada i Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Laureatka stypendium Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i Młodej Polski. Członkini zespołu literackiego przy Studiu Munka. Mieszka w Krakowie. Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała na napisanie powieści Sorge. Książka, jak zapowiada autorka, zbudowana na styku dwóch przestrzeni: współczesnej i historycznej, ma poruszać temat straty i żałoby oraz kwestie relacji między teraźniejszością i historią, jednostką i społecznością.

Nagroda im. A. Włodka 2017
Fundacja Wisławy Szymborskiej
ul. Krupnicza 26, Kraków

Dodaj komentarz