90% soku, 10% cukru – przepis na sztukę?

Marcin Janusz to student V roku malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa prezentuje najnowsze realizacje, w których artysta eksperymentuje z formą i materią obrazu, wykorzystując substancje nietypowe dla malarstwa, takie jak żywica, aceton, szkło kryształowe.

Marcin Janusz, „10% cukru”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Janusz, „10% cukru”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace oscylują wokół tematu witalności oraz jej związku z trucizną, która w odpowiednich dawkach może mieć właściwości lecznicze. Na pozór abstrakcyjne, biomorficzne kształty w żywych pastelowych barwach stanowią wizualną metaforę procesów fizjologicznych i metabolicznych zachodzących w ludzkim ciele pod wpływem substancji zmieniających psychofizyczną strukturę organizmu. Na poziomie materii malarskiej procesy te odzwierciedla eksplorowana przez artystę technika, która polega na stosowaniu związków chemicznych „toksycznych” dla farby olejnej, co pozwala uzyskać efekt malarski przypominający ludzkie wydzieliny, takie jak ślina, żółć czy pot.

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy; tłumaczka: Magdalena Gach. Po otwarciu wystawy organizatorzy zapraszają również na krótkie oprowadzanie tłumaczone na PJM.

Marcin Janusz. 90% soku, 10% cukru
Kuratorka: Agnieszka Cieślak
Otwarcie: 23 marca 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 15 kwietnia 2018 roku
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz