• 2018-03-21

Alfabet projektowania Oskara Zięty

Od 15 marca do 31 maja w Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka w Warszawie eksponowany jest Alfabet projektowania Oskara Zięty. To wyjątkowa wystawa prezentująca dorobek twórczy jednego z najbardziej znanych polskich designerów – Oskara Zięty.

„Alfabet projektowania Oskara Zięty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Alfabet projektowania Oskara Zięty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pretekstem do zorganizowania tego wydarzenia była 10. rocznica powstania stołka PLOPP – najbardziej rozpoznawalnego z projektów Zięty. Mebla, który zyskał już status ikony światowego designu i zdobył tak prestiżowe nagrody jak Red Dot. Trafił zarówno do wielu wnętrz, jak i do najlepszych muzealnych kolekcji.

Wystawa Alfabet projektowania Oskara Zięty w Domotece to przekrojowe podsumowanie dotychczasowych osiągnięć twórcy technologii FiDU. Zaprezentowany został proces powstawania mebli z pompowanego pod wysokim ciśnieniem metalu, jak i inne projekty polskiego designera: krzesła, niezwykłe lustra, systemy meblowe, stoły o formach generowanych przez komputerowy algorytm czy miniatury jego największych, stworzonych w architektonicznej skali realizacji – np. rzeźby Wir zdobiącej wnętrze warszawskiej Galerii Północnej.

Kurator wystawy, Anna Śliwa z Muzeum Miasta Gdyni, postanowiła przybliżyć zwiedzającym proces pracy nad produktem – od koncepcji, przez wybór materiału i technologii, produkcję, aż po gotowy obiekt. Alfabet projektowania Oskara Zięty pokazuje też szerszy kontekst funkcjonowania technologii FiDU: możliwości jej wykorzystania w projektowaniu parametrycznym, różnych dziedzinach przemysłu, architekturze czy sztuce. To pierwsza w Warszawie możliwość obejrzenia w jednym miejscu niemal wszystkich projektów Oskara Zięty.

Alfabet projektowania Oskara Zięty
Od 15 marca do 31 maja 2018 roku
Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka w Warszawie

Dodaj komentarz