Tupeciary. O kobietach, które robią to, co chcą

Pływaczka, która stworzyła kobiecy kostium kąpielowy. Afrykańska królowa, która doprowadziła do rozejmu z Portugalczykami – zbiór 15 opowieści o kobietach, które zmieniły bieg historii stał się hitem rynku wydawniczego we Francji. Komiks Tupeciary właśnie został wydany w Polsce przez Bęc Zmianę. Premiera miała miejsce 8 marca.

Pénélope Bagieu, „Tupeciary. O kobietach, które robią to, co chcą” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Pénélope Bagieu, „Tupeciary. O kobietach, które robią to, co chcą” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Komiks francuskiej autorki Pénélope Bagieu Tupeciary. O kobietach, które robią to, co chcą to uniwersalne historie 15 silnych kobiet, które umiały postawić na swoim. To nie tylko pierwszoplanowe postacie z historii: rewolucjonistki, artystki, ale też zwyczajne kobiety, które miały odwagę podążyć za swoją pasją, bez względu na panujące zwyczaje i społeczną strukturę.

Pokonywały różne przeciwności losu, np. choroby czy wykluczenie, by realizować siebie. Do mnie ta różnorodność zaprezentowanych historii przemówiła najbardziej. Zafascynowały mnie historie Anette Kellerman, która jako dziecko zachorowała na polio, a później stała się słynną pływaczką, czy Tove Jansson, twórczyni Muminków, która przez całe życie zmagała się z patriarchalnym środowiskiem sztuki i brakiem akceptacji dla jej lesbijskiego związku. Nie wszystkie te historie kończą się pozytywnie, jednak większości towarzyszy lekki i niewysilony humor – mówi Aleksandra Kędziorek z wydawnictwa Bęc Zmiana.

Pomysł na publikację pojawił się wraz z przyjściem dwóch tłumaczek, które zainspirowane sukcesem komiksu we Francji zwróciły się do wydawnictwa Bęc Zmiana, by wydać go również w Polsce. Polskie wydanie jest siódmym zagranicznym obok takich krajów jak USA, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Holandia, Korea i Japonia. Kolejne wydania planowane są w Chinach, Portugalii, Brazylii i Szwecji.

Największym wyzwaniem przy publikacji komiksu było zaprojektowanie kroju pisma, które naśladuje ręczne pismo autorki.

Zwykle wymaga to projektowania nowego kroju od zera, ale w tym wypadku dzięki współpracy z francuskim wydawnictwem posłużyliśmy się literami zaprojektowanymi do wydania hiszpańskiego, dodając jedynie brakujące znaki naszego alfabetu – opowiada Aleksandra Kędziorek.

Pracy nad komiksem towarzyszyła niespotykana energia – tłumaczek, które zainicjowały pomysł i zespołu wydawnictwa, które ten projekt podjęło.

Mamy poczucie, że jest to istotna pozycja, która trafiając do rąk polskich czytelniczek i czytelników, ma zadanie do wykonania. Nie tylko pokazuje jak ważna jest rola kobiet w społeczeństwie, ale przede wszystkim każdy komiks w tym zbiorze mówi głosem silnych i wyjątkowych osobowości, które wbrew wszystkim przeciwnościom szły własną drogą – mówi Bogna Świątkowska z wydawnictwa Bęc Zmiana.

Książka wzmacnia przekaz dotyczący historii kobiet, coraz bardziej popularnych tak zwanych „herstory”, pokazując tkwiącą w kobietach pasję i siłę, z jaką walczą z przeciwnościami losu.

Pénélope Bagieu, Tupeciary. O kobietach, które robią to, co chcą
Premiera: 8 marca 2018 roku
Wydawnictwo Bęc Zmiana

Dodaj komentarz