Poezja wykonywana

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zaprasza od 19 marca na wystawę pt. Hommage à Bernard Heidsieck, poświęconą francuskiemu poecie, performerowi.

Bernard Heidsieck, „Vaduz” sound performance (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bernard Heidsieck, „Vaduz” sound performance (źródło: materiały prasowe organizatora)

Intencją Heidsiecka było zrealizowanie poematów dźwiękowych, które nagrane na magnetofon, miały sprawiać wrażenie „obracania się” wokół siebie w przestrzeni. Oscylowanie między jednym okrągłym ośrodkiem i uniesieniem w ekstazie: stąd w tytule odniesienie do derwiszów (obracających się tancerzy). A także stworzenie abecadła, zaczynając od dziesięciu pierwszych słów z każdej litery alfabetu z Dużego Słownika Le Robert, których sens był autorowi nieznany.

Bernard Heidsieck (1928–2014) francuski poeta, artysta, performer. Studiował w elitarnym Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu i następnie w latach 1953–1988 pracował jako zastępca dyrektora generalnego we Francuskim Banku Handlu Zagranicznego. Jego rodzina produkowała od 1785 roku szampan Heidsieck & Co. Po śmierci ojca sprzedał swoje udziały w firmie i przeznaczył pieniądze na działalność artystyczną.

Hommage à Bernard Heidsieck
Wernisaż: 19 marca 2018 roku, godz. 18.00
Od 19 do 30 marca 2018 roku
Galeria AT w Poznaniu

Dodaj komentarz