Skandalizujący Bolesław Biegas

Od 21 marca do 17 czerwca w Muzeum Narodowym w Gdańsku prezentowana będzie wystawa, której kuratorem jest Piotr Sarzyński.

Bolesław Biegas, „Adolf Hitler”, 1945/1946, olej na płycie, 65 x 50 cm, fot. Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Bolesław Biegas, „Adolf Hitler”, 1945/1946, olej na płycie, 65 x 50 cm, fot. Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

W 1907 roku wkrótce po otwarciu słynnego paryskiego Salonu Niezależnych na teren wystawy wkroczyła policja i zarekwirowała prezentowany tam obraz Wojna rosyjsko-japońska. Uzasadnienie było krótkie: naruszenie zasad dobrego obyczaju oraz publiczna zniewaga głowy państwa. Rok później na kolejnym Salonie Niezależnych sytuacja się powtórzyła. W obu tych przypadkach chodziło o prace polskiego artysty – Bolesława Biegasa. A to tylko początek. Skandalizujące obrazy Biegasa zostaną pokazane na wystawie w Gdańsku.

Biegas parokrotnie sięgał w swej twórczości do tematów poważniejszych, zahaczających o kwestie wojny, przemocy, walki dobra ze złem, relacji między doczesnością a prawami wszechświata. Po raz drugi uczynił to w czasach I wojny światowej, tworząc cykl obrazów Wampiry wojny, w których refleksja nad tragizmem wojen miesza się z wyobrażeniami artysty o… wojnie płci. Tych prac powstało ponad 50, a na wystawie zostaną zaprezentowane niektóre z nich.

Ekspozycja może stanowić świetny punkt wyjścia do zadawania pytań o powinności artysty wobec otaczającego świata i władzy, ale też o niebezpieczeństwa, zasadzki i ograniczenia tego typu „romansu” z polityką. A przy okazji ujawnia praktycznie nieznane, a przecież fascynujące fragmenty dorobku tego ciągle niewystarczająco u nas znanego i docenianego artysty.

Więcej na temat artysty i wystawy w MNG można przeczytać w serwisie Wydarzenia O.pl.

Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką
Kurator: Piotr Sarzyński
Od 21 marca do 17 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 20 marca 2018 roku o godzinie 18.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Dodaj komentarz