Kraków – Marzec ’68

W 50. rocznicę wydarzeń Marca ’68 mieszkańcy Krakowa będą mogli zobaczyć szczegółową relację z manifestacji i studenckich spotkań, które miały miejsce w stolicy Małopolski. Od 17 marca na 10 planszach prezentowane są zdjęcia oraz dokumenty z tamtego czasu, m.in. rezolucja wyrażająca solidarność ze studentami warszawskich uczelni podpisana 11 marca 1968 roku w auli Collegium Novum.

„Kraków – Marzec  ’68” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kraków – Marzec ’68” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„My studenci Krakowa, łączymy się ze studentami Warszawy w ich słusznej walce o wolność i wolność nauki” – te słowa zapisane na kartce A4 w kratkę znalazło 10 marca kierownictwo domu studenckiego Żaczek. Była to zapowiedź protestu na Rynku Głównym, który odbył się w samo południe następnego dnia. Około trzystu, może czterystu osób zgromadziło się pod pomnikiem Adama Mickiewicza z transparentami „ORMO do domu” i „Niech żyją Dziady”. Młodzi ludzie wrócili w to miejsce jeszcze tego samego dnia o godzinie 20.00, ale było już ich znacznie więcej – prawie pięć tysięcy. Skandowali hasła „Niech żyje demokracja” czy „Solidaryzujemy się z młodzieżą z Warszawy”. Tak wyglądały początki krakowskich wydarzeń Marca ’68. Na prezentowanej na Plantach wystawie przedstawiono dzień po dniu najważniejsze wydarzenia kilkunastu historycznych dni. Obok cytatów z wypowiedzi uczestników i świadków tamtych wypadków na planszach pojawiają się archiwalne dokumenty i zdjęcia z demonstracji.

Wystawa powstała z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, a organizatorami są Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK wspólnie z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Na 10 planszach ulokowanych na Plantach na odcinku od Collegium Novum do ulicy świętej Anny można zobaczyć relację poświęconą Marcowi ’68 przygotowaną specjalnie w 50. rocznicę studenckich demonstracji w Krakowie. Kuratorem ekspozycji jest Katarzyna Zimmerer.

Oficjalnie otwarcie wystawy odbędzie się 17 marca o godzinie 14.00 przed budynkiem Collegium Witkowskiego UJ przy ul. Gołębiej 13 (od stron Plant). O godzinie 15.00 w Kinie Pod Baranami zaproszeni goście obejrzą film Dworzec Gdański (2007) w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, który jest próbą zmierzenia się z bolesnymi wydarzeniami roku 1968 – wybuchem antysemickiej histerii, która doprowadziła do masowego wyjazdu z Polski obywateli żydowskiego pochodzenia. Po seansie spotkanie z producentką filmu – Agnieszką Traczewską poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Kraków – Marzec ’68
Kurator: Katarzyna Zimmerer
Otwarcie: 17 marca 2018 roku o godzinie 14.00
Od 17 marca do 15 kwietnia 2018 roku
Planty (odcinek od Collegium Novum do ulicy świętej Anny)
Kraków

Dworzec Gdański (2007)
Reżyseria: Maria Zmarz-Koczanowicz
17 marca 2018 roku o godzinie 15.00
Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz