Katowice Street Art AiR 2018

Trudno mówić o sztuce bez kontekstu społecznego, bez nawiązania do aktualnej sytuacji, bez reakcji na bodźce zewnętrzne i zmiany w błyskawicznym tempie zachodzące we współczesnym świecie. Artysta nigdy nie tworzy w próżni, w oderwaniu od otaczającej go rzeczywistości. Drogowskazem niech będą słowa Ai Wei Weia „If my art has nothing to do with people’s pain and sorrow, what is ‘art’ for?” – pisze kuratorka KSAAiR Matylda Sałajewska.

Katowice Street Art AiR 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katowice Street Art AiR 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najważniejszą nowością tej edycji festiwalu jest otwarty nabór. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całej Europy jury wybrało 6 artystów, którzy przyjadą do Katowic na dwumiesięczne rezydencje. Wśród nich znajdzie się aż czworo twórców z zagranicy i dwie artystki z Polski. Wyboru spośród nadesłanych zgłoszeń dokonała komisja, którą tworzyli: architekt Tomasz Konior, artysta Szymon Motyl, kurator i artysta Artur Wabik, animatorka kultury Marta Wójcicka oraz artystka i kuratorka KSAAiR Matylda Sałajewska, która tłumaczy: „Zależy nam na tym, aby w trakcie tegorocznej edycji jak najbardziej zaangażować mieszkańców Katowic. Chcemy, żeby projekty powstawały w wyniku spotkania i rozmów artystów z ludźmi i tak aby ściśle wynikały z kontekstu miejsca, któremu są dedykowane”.

Pierwsza rezydentka rozpoczęła już pobyt w Katowicach na początku marca. To pochodząca z Warszawy Kamila Szejnoch. Zajmuje się przede wszystkim sztuką w przestrzeni publicznej – realizuje instalacje, rzeźby oraz interwencje miejskie. Jej projekty można było oglądać m.in. w Warszawie, Oslo, Belgradzie, Birmingham, Kijowie, Seulu i Waszyngtonie. Z kolei Oleksii Salmanov żyje i pracuje w Kijowie. Praktykował między innymi w pracowni Olafura Eliassona w Berlinie. Nie posiada formalnego wykształcenia w dziedzinie sztuki. Wykorzystuje różnorodne środki i techniki, m.in. fotografię, wideo, obiekty, instalacje, performansy, projekty site-specific.

Kolejną polską artystką, która odwiedzi Katowice, będzie Honorata Martin, malarka, performerka, artystka multimedialna znana z zaangażowanych społecznie projektów. Punktem wyjścia jest dla niej obserwacja głębokich przeżyć, które służą jej do tego, by – jak mówi – „budować atmosferę”. Interesuje się silnymi emocjami, jakie towarzyszą pokonywaniu własnych ograniczeń i lęków, szuka granic wytrzymałości psychicznej, fizycznej i emocjonalnej. Rezultaty tych poszukiwań stara się prezentować za pomocą brutalnych lub wręcz przeciwnie – lekkich i niepozbawionych humoru form. W 2016 roku była nominowana do Paszportów Polityki.

Ahmet Kavas to pochodzący z Turcji artysta, który w swojej twórczości przyjmuje krytyczne spojrzenie wobec spraw społecznych, politycznych i tożsamości kulturowej. Skupia się na grupach będących w społeczeństwie w mniejszości i podobieństwie problemów z jakimi muszą się konfrontować. Wykorzystuje różnorodne techniki – od malarstwa, przez rysunek, fotografię aż po obiekty i tymczasowe instalacje. Słoweniec Danilo Milanović to 26-letni artysta, który porusza się w obszarach street artu, działań w przestrzeni publicznej, a także fotografii. Tworzy głównie realizacje o charakterze site-specific. Aktualnie pracuje i prowadzi badania nad granicami kultury i natury – ich podobieństwami i różnicami.

Open Group to kolektyw zrzeszający aktualnie czterech twórców pochodzących z Ukrainy, a mieszkających na co dzień we Lwowie, Wrocławiu i Nowym Jorku. Radykalnie wykraczają poza zamknięte i niedostępne dla szerokiej publiczności przestrzenie, kwestionując sens istnienia galerii jako miejsca dla sztuki. Tworzą tymczasowe otwarte dla wszystkich „galerie w miejscach publicznych zachęcające do włączenia się w dyskusję i proces powstawania sztuki. Praca grupy była prezentowana w pawilonie ukraińskim podczas 56. Międzynarodowego Biennale w Wenecji.

W programie Katowice Street Art AiR 2018 znajdzie się również szereg wydarzeń towarzyszących. To między innymi organizowane pod hasłem „białe ściany nie mówią nic” plenerowe pokazy filmów odnoszących się do tematu tegorocznego programu wybranych przez kuratorkę Anetę Ozorek oraz szereg przedsięwzięć realizowanych z partnerami. Więcej informacji na stronie festiwalu Katowice Street Art Air.

Katowice Street Art AiR 2018
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2018

Dodaj komentarz