Nice to meet you, Anton Karyuk

22 marca Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wernisaż wystawy Antona Karyuka Nice to meet you, która prezentowana będzie w ramach rezydencji artystycznej w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Anton Karyuk, „Nice to meet you” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anton Karyuk, „Nice to meet you” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Świat nowoczesnych mediów zapewnia każdemu użytkownikowi szeroki dostęp do informacji. Jednak z biegiem czasu, działające w wirtualnym świecie prywatne strony i portale randkowe zaczęły pobierać opłatę za wgląd do formularzy i rozmywać zdjęcia w abstrakcyjną plamę koloru, przywodzącą na myśl aurę danej osoby. W czym więc tkwi siła współczesnej przestrzeni wirtualnej, jeśli nie w ogólnej dostępności?

Projekt czerpie inspirację z portali randkowych oraz formularzy wypełnianych przez lokalnych mieszkańców. Artysta analizuje podobieństwo pomiędzy cyfrową prywatnością a rzeczywistością odbitą w krzywym zwierciadle. Każdy, kto odwiedza wystawę, staje się częścią projektu artystycznego. Materiał? Lustro i emalia.

Sztukę Karyuka kształtuje zainteresowanie artysty percepcją, ruchem, ucieleśnionym poznaniem i doświadczaniem samego siebie. Artysta podkreśla rolę sztuki, która jest istotna dla ogółu społeczeństwa, stanowiąc narzędzie umożliwiające przemianę myślenia w działanie. Prace Karyuka z dziedziny malarstwa, performance i instalacji były wystawiane w całej Europie. Jego twórczość artystyczna nie ogranicza się do przestrzeni muzeów i galerii, lecz poprzez interwencje w przestrzeń społeczną obejmuje szeroko pojętą sferę publiczną.

Anton Karyuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anton Karyuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anton Karyuk urodził się w 1988 roku na Ukrainie, gdzie studiował architekturę. Członek i założyciel grupy artystycznej „Step”, której nazwa nawiązuje do rodzinnego miasta artysty –Dniepru, położonego w strefie klimatu stepowego. Od 2005 roku jego głównym tematem działalności artystycznej, który pojawia się w wystawach i projektach, są prawa człowieka. Karyuk mieszka i pracuje w Kijowie oraz w Wilnie.

Anton Karyuk, Nice to meet you
Wystawa w ramach rezydencji artystycznej
Wernisaż: 22 marca 2018 roku o godzinie 17.00
Od 23 do 30 marca 2018 roku
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Dodaj komentarz