Zosia i Maryna z „Wesela” na wystawie „Wyspiański”

Od 15 marca na ekspozycji Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać dwa pastelowe portrety Zofii i Marii Pareńskich – pierwowzorów sympatycznych panien z Wesela. To inauguracja projektu Wyspiański. Aneks, w ramach którego na krakowskiej wystawie artysty co kilka miesięcy będą prezentowane jego prace z kolekcji zewnętrznych.

Stanisław Wyspiański, „Portret Marii Pareńskiej” 1902, wł. Muzeum Narodowe we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Wyspiański, „Portret Marii Pareńskiej” 1902, wł. Muzeum Narodowe we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe)

Atrakcją pierwszej odsłony Aneksu będzie spotkanie z Moniką Śliwińską, autorką książek Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich oraz Wyspiański. Dopóki starczy życia.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na spotkanie w czwartek 15 marca o godz. 18.00. Wstęp wolny! A już od piątku do niedzieli bilety na Wyspiańskiego w promocyjnych cenach.

W Muzeum Narodowym w Krakowie w listopadzie ubiegłego roku otwarliśmy ekspozycję Wyspiański. To najobszerniejsza wystawa monograficzna autora Wesela w historii polskiego muzealnictwa. W siedmiu salach prezentujemy ponad 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, projektów witraży, rycin i przedmiotów rzemiosła artystycznego z kolekcji MNK oraz depozytów od lat tu przechowywanych. Aby urozmaicić wystawę, czterokrotnie w tym roku pojawią się na niej obiekty z kolekcji obcych, w tym bardzo rzadko pokazywane – mówi kurator ekspozycji Magdalena Laskowska.

Zosia i Maryna z Wesela na wystawie Wyspiański
Pierwsze spotkanie Aneksu: 15 marca, godz. 18.00
Oba portrety bęzie można oglądać do 13 maja 2018 roku
Kuratorka wystawy: Magdalena Laskowska
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie 

Dodaj komentarz