Struktury kobiecości

Struktury Kobiecości to opowieść o przeżyciach, emocjach, o reakcjach na otaczający świat. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 marca w Stacji Kultura, Galerii Kolei Dolnośląskich.

Autorka: Katarzyna Doszczak-Fuławka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka: Katarzyna Doszczak-Fuławka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Doszczak-Fuławka tworzy linearne obrazy, do których inspiracją są jej doświadczenia. Ku zaskoczeniu nie będziemy oglądać realistycznych form, a abstrakcyjne i dekoracyjne ornamenty. Wystawa składa się zarówno z obrazów, ale także z projektów biżuterii. Tu doskonale widać styl autorki. Charakteryzuje go m.in. przeniknięcie obrazu do mniejszej formy, do naszyjnika. Linie prowadzą wzrok po kolejnych warstwach, ażurach doprowadzając do metali. Widzimy złoto, srebro i miedź. Każdy naszyjnik ma imię, które jest przepustką do szerszego znaczenia. Posiada pewnego rodzaju filozofię istnienia. Tym samym nie jest jedynie ozdobą, ale również przekazem. Opowiada historię i wzbudza napięcie. To swoisty manifest kobiecości. Biżuterii towarzyszą fotografie prezentujące emocje modelki. Widzimy pewną swojej wartości, piękną kobietę, która przez uczucia ukazane na zdjęciu niewerbalnie opisuje stan ducha.

Arkadiusz Muła, historyk sztuki, o twórczości Katarzyny Doszczak-Fuławki:

Linearne uniwersum niczym nieskrępowanej formy to swoisty manifest sztuki projektantki Katarzyny Doszczak-Fuławki, absolwentki Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz stypendystki MKiDN. Impresyjne wizje zainspirowane są osobistymi emocjami i przeżyciami autorki. Materia (karton, deska), poprzez nawarstwienie, zyskuje trójwymiarowość. Przenikające się sekwencje linii, żłobień oraz ażurowość budują atmosferę niedopowiedzenia i napięcia. Malarski efekt dizajnerka uzyskuje powlekając obrazy i biżuterię metalicznymi warstwami. W swoich projektach wykorzystuje srebro, złoto oraz miedź. Wyważona dekoracyjność abstrakcyjnych i ornamentalnych wątków oraz symetria wykrawanych fragmentów wpisują się w artystyczny wokabularz autorki.

Konsekwentnie realizowane kolejne prace Katarzyny Doszczak-Fuławki definiują szykowny styl emanujący witalnością. Kulminacją przeciwstawnych, wektorowych sił ukazanych w konwencji kubizmu i ekspresjonizmu jest seria biżuterii. Nazewnictwo ozdób odwołuje się do archetypu kobiecości osadzonego w antyku. Wystawa zatytułowana Struktury kobiecości stanowi kontynuację wątków zawartych w poprzednich wizjach Doszczak-Fuławki: Obrazach rysowanych światłem (2009) oraz Strukturach wrażliwości (2017). Zamiłowanie do sztuki artystka łączy z pracą zawodową, jako manager Muzeum Regionalnego w Jaworze oraz wykładowca estetyki i teorii reklamy w Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości.

Autorka: Katarzyna Doszczak-Fuławka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka: Katarzyna Doszczak-Fuławka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Doszczak-Fuławka. Struktury kobiecości
Wernisaż: 16 marca 2018 roku, godz. 16.39
Wystawa czynna do 2 kwietnia 2018 roku
Stacja Kultura, Galeria Kolei Dolnośląskich w Legnicy

Dodaj komentarz