Polskie artystki awangardy tanecznej w cyklu Rozmównica

15 marca w Studio Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu odbędzie się spotkanie wokół książki: Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje / Polish Dance Avant-Garde Artists. Stories and Reconstructionspod redakcją Joanny Szymajdy. Wydawcami są Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Rozmównica. Czwartkowe rozmowy o tańcu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rozmównica. Czwartkowe rozmowy o tańcu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publikacja jest dwujęzyczna i zawiera jedenaście artykułów jedenastu autorów i autorek, skoncentrowanych wokół postaci polskich choreografek i wielkich osobowości scenicznych: Janiny Mieczyńskiej, Ireny Prusickiej, Tacjanny Wysockiej, Bronisławy Niżyńskiej, Marie Rambert, Poli Nireńskiej, Yanki Rudzkiej oraz o rekonstrukcjach ich prac i archeologii tańca.

Spotkanie będzie okazją do dyskusji o kolejach losu polskiego tańca międzywojennego oraz jego barwnych przedstawicielkach.

Dyskusja odbędzie się w cyklu Odpowiednie dać Tańcowi słowo, który obejmuje rozmowy, poruszające zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Raz w miesiącu organizowane jest spotykanie w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, podczas którego goście rozmawiają o najistotniejszych zagadnieniach związanych z przestrzenią sztuki choreograficznej w kontekście eksperymentu.

Publikacja Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje / Polish Dance Avant-Garde Artists. Stories and Reconstructions jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021, w którego ramach została dofinansowana ze środków MKiDN.

Spotkanie wokół książki Polskie artystki awangardy 
w cyklu Rozmównica – czwartkowe rozmowy o tańcu

Rozmówcy: Joanna Szymajda, Hanna Raszewska-Kursa, Iwona Pasińska
Moderatorka/kuratorka projektu: Anna Królica
15 marca 2018 roku o godzinie 19.00
Studio Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Dodaj komentarz