Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści

Wydawnictwo TADAM przedstawia wyjątkowo barwną książkę pełną magii Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści autorstwa Rocha Urbaniaka. Premiera książki odbędzie się 15 marca.

Roch Urbaniak, „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” (źródło: materiały prasowe)

Roch Urbaniak, „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” (źródło: materiały prasowe)

Papiernik. Kim jest? Czym się zajmuje? To są ogromnie ważne pytania. Bo skąd się biorą opowieści? Same do nas przychodzą? Albo do tych, którzy przekazują je innym w książkach i przy ogniskach? Nagle pojawiają się ni stąd, ni zowąd i pozwalają się oswoić? A skąd! Opowieści są sprytne i nie tak łatwo je złapać. A co dopiero nakłonić do tego, żeby pozwoliły się opowiedzieć. A żeby złapać opowieść, której jeszcze nikt nigdy nie słyszał – o! do tego potrzeba fachowca. Do tego potrzeba Papiernika. Ta książka jest okazją, by go poznać. Dowiedzieć się, na czym polega jego trudna sztuka, i zobaczyć kilka z jego najpilniej strzeżonych skarbów. Historie, które jeszcze nigdy nie zostały opowiedziane!

Papiernik pojawił się kiedyś na jednym z moim obrazów. Postać zbierająca z drzewa papierowe ptaki. Nie wiedziałem jeszcze wtedy, kim jest i dopiero parę lat później przypomniałem sobie o nim. I odkryłem, że jest poszukiwaczem nieopowiedzianych historii – zdradza autor.

A Monika Karmaza z Wydawnictwa TADAM dodaje:

Książka to bohaterowie i możliwości … a tu możliwości mamy niemal nieograniczone – pasterze, którzy pasą chmury, wieloryby które potrafią wzbić się w przestworza, biblioteki, które pojawiają się raz na sto lat. Można się zanurzyć w rozmaitości opowieści i barw.

Na pytanie o inspiracje do tworzenia obrazów i opowiadań autor odpowiada:

Najprościej można odpowiedzieć, że z podróży, mitów i legend. Ale to byłoby tylko pół prawdy. Nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby zobaczyć coś niezwykłego i magicznego. Wystarczy spróbować spojrzeć na świat oczami dziecka i dać się zachwycić. Wtedy inspiracja przychodzi sama. Czasami będzie to książka albo film, czasami osoba którą mijamy na przystanku, czasem kot siedzący na płocie, a kiedy indziej jakieś nieznane słowo w obcym języku. I wtedy zaczyna się proces budowania wokół takiego spotkania, albo szczegółu opowieści.

Roch Urbaniak, Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści
Premiera: 15 marca 2018 roku
Wydawnictwo TADAM

Dodaj komentarz