Joanna Fuczko czerpie z wielokulturowej tradycji

Hady jakysy tłumaczone z języka łemkowskiego znaczy „Ty czorcie”. Tak z czułością zwracała się do Joanny Fuczko jej babcia, Fotia Matijczak.

Joanna Fuczko, „Hady jakysy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Fuczko, „Hady jakysy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2015 roku, w ramach zajęć, które prowadziłam Joanna Fuczko wykonała obiekt: na drewnianym cokole, przykrytym chustą babci ustawiła miód, obok położyła krzyżyk, przedmiotom towarzyszyła kołysanka wykonana w języku Łemków. Rokrocznie, w trakcie świąt, babcia Fotia kreśliła miodem krzyż na czołach domowników, życząc im tym samym obfitości. Joanna przez lata była przekonana, że rytuał ten jest obecny w każdym polskim domu. Na wystawie Hady jakysy zobaczymy wspomniany obiekt oraz kolejne realizacje, w których Fuczko odnosi się, korzysta i nadaje nowe znaczenia wielokulturowej tradycji, w której została wychowana. Hady jakysy w Fundacji Salony to pierwsza indywidualna wystawa artystki.

Joanna Fuczko (ur. 1993) graficzka, animatorka, absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie asystentka w Pracowni Projektowania Graficznego, UZ. Laureatka (2015) Wydziałowej i Uniwersyteckiej nagrody (licencjat) za wyróżniającą się teoretyczną pracę dyplomową, pt. Elementy kultury Łemkowskiej w malarstwie Epifaniusza Drowniaka zwanego Nikiforem (pod kierunkiem dr Artura Pastuszka) i artystyczną To jest dyplom Joanny Fuczko (promotor dr Piotr Czech). 2017 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Graficznego (promotor dr Piotr Czech). Kuratorka cyklu wystaw studenckich SHOTY w galerii BWA w Zielonej Górze.

W roku 2018 artyści współpracujący z Fundacją Salony zapraszają do Zielonej Góry twórców młodszego pokolenia, czego efektem będzie seria kuratorowanych oraz współtworzonych przez nich wystaw.

Joanna Fuczko. Hady jakysy
Kuratorka: Aleksandra Kubiak
Otwarcie: 16 marca 2018 roku, godz. 20.00
Fundacja Salony w Zielonej Górze

Dodaj komentarz