Hannah Arendt: Ucieczka – prapremiera Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa na XXIV MFSPiN

Trwa XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W ramach Festiwalu Teatr Powszechny w Łodzi zawsze prezentuje swoje prapremiery. W tym roku pierwszą z nich będzie koprodukcja z Komuną Warszawa – spektakl Hannah Arendt: Ucieczka w reżyserii Grzegorza Laszuka. Prapremiera już 16 marca.

„Hannah Arendt: Ucieczka” reż. G. Laszuk, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hannah Arendt: Ucieczka”, reż. G. Laszuk, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Choć w tytule obecne jest jedno nazwisko, treścią spektaklu Grzegorza Laszuka są biografie czterech postaci, które łączy profesja, a dzielą życiowe wybory – obok Hannah Arendt przyjrzymy się „ucieczkom”, czynom lub bierności Martina Heideggera, Karla Jaspersa i Waltera Benjamina. Tekst sztuki napisał Paweł Mościcki, młody pisarz i naukowiec z Instytutu Badań Literackich PAN.

Hannah Arendt jest postacią historyczną – to urodzona w roku 1906 niemiecka filozofka, teoretyczka polityki i pisarka żydowskiego pochodzenia. Już jako nastolatka poznawała dzieła filozoficzne Martina Heideggera, którego od roku 1924 była studentką. Doktorat, którego tematem było pojęcie miłości w pismach świętego Augustyna, napisała pod kierunkiem Karla Jaspersa. Lata 30. zmusiły ją, podobnie jak wielu innych Żydów mieszkających w Niemczech, dowyjazdu w celu ratowania życia. W roku 1933 Arendt wyemigrowała do Francji, a siedem lat późniejudało jej się przedostać do Stanów Zjednoczonych. Była tam profesorem uczelni w Chicago i Nowym Jorku. Zainspirowana myślą Immanuela Kanta i korzystając z własnych doświadczeń i analiz, stworzyła i opisała jedną z najbardziej znanych teorii totalitaryzmu.

Żyjemy w ciepłym, bezpiecznym, bezwojennym świecie, jako twórcy chcemy więc uświadomić widzom, że ten stan nigdy nie jest pewny – dlatego opowiadamy tę trudną historię, jaka rozegrała się przecież tak niedawno, a może dotyczyć każdej nacji i każdej chwili. Popatrzmy na Ukrainę, na Syrię, na wielki światowy kryzys uchodźczy… Chcemy, by – wobec tego, co obecnie dzieje się w świecie – spektakl ten był wehikułem. Nie łzawą opowieścią o ludzkich rozterkach i gorzkich faktach, lecz wieloaspektowym pytaniem o aktualność ucieczki. Skąd dokąd? Uciekać czy zostawać? Czym jest ucieczka i czy jest nią działanie ocalające życie? Pytamy o to z dystansem i w nowoczesnej konwencji. Czworo aktorów opowiada cztery historie wielkich filozofów, a komputery, za pomocą programu face tracking, na bieżąco przetwarzają ich twarze w awatary postaci. Na szczęście Mała Sala łódzkiego Teatru Powszechnego oferuje doskonałe możliwości techniczne do realizacji każdego skomplikowanego zamysłu – mówi Laszuk, reżyser spektaklu.

Hannah Arendt: Ucieczka – prapremiera Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa na XXIV MFSPiN
Koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa
Reż. Grzegorz Laszuk
Prapremiera: 16 marca 2018, o godz. 19.15
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Mała Scena Teatru Powszechnego w Łodzi

Dodaj komentarz