Bejt tfila – Dom modlitwy

11 marca Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma otworzył ekspozycję Bejt tfila – Dom modlitwy ukazującą wnętrze synagogi. Przestrzeń ta została nazwana domem modlitwy (bejt tfila). Tak zwykło się̨ w Polsce określać najmniejsze bóżnice.

Synagogalna menora chanukowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Synagogalna menora chanukowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja przybliża synagogę jej najważniejsze obiekty i funkcje osób m.in rabina, kantora i szamesa. Skierowana jest do wszystkich – zwłaszcza tych, którzy nie byli wcześniej w synagodze lub chcieliby uzupełnić wiedzę na temat tego miejsca. Na wystawie zaprezentowane zostało podstawowe wyposażenie tradycyjnej synagogi. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków pochodzących z polskich i niemieckich synagog. Wśród nich są zarówno obiekty rytualne (np. aron ha-kodesz, parochet, zwój Tory), jak i przedmioty codziennego użytku (np. klucze do bóżnicy). Najstarsze eksponaty pochodzą̨ z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. Zagłada odcisnęła na nich swe piętno. Pomimo troskliwej konserwacji niektóre obiekty noszą na sobie niezatarte ślady wojennych losów. Brakujące elementy wyposażenia (np. bima) zostały zaprojektowane w sposób nowoczesny i prosty, tak aby nie konkurowały z eksponowanymi zabytkami a jednocześnie dopełniały wnętrze.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wykłady dla studentów, przygotowane przez Dział Edukacji ŻIH, dzięki którym będzie można poznać podstawowe pojęcia dotyczące judaizmu oraz obrzędy i święta żydowskie – i nie tylko. Do użytku gości oddane zostaną również pomoce dydaktyczne: nagrania audio z fragmentami Tory, ekran z aplikacją interaktywną umożliwiającą bliższe poznanie bejt tfila oraz kartki edukacyjne opisujące wyposażenie i funkcjonowanie synagogi. Ekspozycja powstała już w 2000 roku. Jej twórcami byli Magdalena Sieramska i Robert Lewandowski. W 70. rocznicę powstania ŻIH przestrzeń została odświeżona i wzbogacona o nowe elementy i pomoce edukacyjne. Kuratorem jest Michał Krasicki (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma),.

Bejt tfila – Dom modlitwy
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringlelbluma
Od 11 marca 2018 roku
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringlelbluma w Warszawie

Dodaj komentarz