• 2018-03-14

Terra Incognita w obiektywie

22 marca 6×7 Leica Gallery w Warszawie oraz studenci i absolwenci Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Terra Incognita. Ekspozycja zostanie połączona ze spotkaniem wokół publikacji PWSFTviT Fotografia i szaleństwo pod redakcją Tomasza Ferenca.

„Arytmia”, fot. Weronika Jedrzejczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Arytmia”, fot. Weronika Jedrzejczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Definicja słów Terra Incognita dotyczy obszarów niezbadania, nieznania. Czegoś Innego, obcego, trudno poznawalnego. Te słowa mogą się odnieść również do prezentowanych fotografii. W czasach, gdy opowiadamy głównie o swoich emocjach, gdy paradygmat fotografii zmienił się wraz z potrzebami młodych twórców, gdzie fotografia nie jest już samoistnym medium, ta postawa staje się osobną i istotną treścią.

Terra Incognita odzwierciedla specyfikę i wyjątkowość Szkoły Filmowej, dzięki której mieszanie się nawzajem różnych środków wyrazu filmu i fotografii, miało wpływ na twórczość studentów – autorów tej prezentacji.

Język, którym posługują się zaproszeni na tę wystawę studenci i absolwenci PWSFTviT wyrasta z potrzeby wyrażenia siebie. Najważniejsze dla Nich staje się opowiadanie o sobie. O swoich potrzebach, lękach i obsesjach. O swojej wrażliwości. O stanie ducha. O odczuwaniu świata.

Terra Incognita – ziemia niepoznana, biała plama na mapie, to co jeszcze „nie-zobaczone”. Czy to pojęcie może również odnieść się do prezentowanych fotografii w czasach, gdy paradygmat fotografii zmienia się̨ na naszych oczach z każdym nowym zastosowaniem czy technologicznym odkryciem? Czy w czasach „obrazowego nadmiaru” może być osobną, osobistą i głęboką treścią? Czy spełnia potrzebę wyrażania Siebie, tego co w sobie najgłębsze i tego co w sobie niepoznawalne, co wymyka się̨ normom, budzi skrywane obsesje, skradające się lęki i inne skryte w cieniu Ja demony…

Wystawa prac studentów i absolwentów Fotografii PWSFTviT w Łodzi może być mentalno-emocjonalną podróżą przez wewnętrzne terra incognita młodych twórców. Pozwala zagłębić się w ten słabo znany, często na co dzień niewidzialny świat tego co skryte, i co jeśli już ujawnia się w chwilowych przebłyskach, to zawsze umyka przed jednoznacznością widzeń i sadów – podsumowuje – Anna Maria Zarychta.

W ramach wystawy swoje prace prezentują: Justyna Bugajczyk, Justyna Chrobot, Paweł Giza, Hubert Humka, Weronika Jędrzejczyk, Irenka Kalicka, Katarzyna Maluga, Agata Mariańska, Sonia Orlewicz-Zalewska, Alex Raczyński, Martyna Strzelczyk, Bartłomiej Talaga, Karolina Wojtas, Adelina Woś, Mateusz Woś, Krzysztof Żabski.

Terra Incognita
Kurator: Marek Szyryk
Wernisaż: 22 marca 2018 o godzinie 19.00
Wystawa: 23 marca do 14 kwietnia 2018 roku
Prezentacja i promocja książki Fotografia i Szaleństwo Tomasza Ferenca
23 marca 2018 o godzinie 18.00
6×7 Leica Gallery w Warszawie

Dodaj komentarz