Pani Marcie – Stefan Gierowski

Galeria Zderzak w Krakowie zaprasza 15 marca na otwarcie wystawy Stefana Gierowskiego pt. Pani Marcie zamiast kolacji.

Stefan Gierowski, „Pani Marcie zamiast kolacji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Gierowski, „Pani Marcie zamiast kolacji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akwarele Stefana Gierowskiego należą do najświetniejszych osiągnięć sztuki polskiej po 1958 roku. Każda kolejna dekada wnosiła do nich własny klimat i nowe rozwiązania formalne. Lata 60. – olśniewające struktury malarstwa materii i przestrzenne, kosmiczne efekty abstrakcji postmalarskiej. Lata 70. – czyste kolory triady i symetryczne podziały płaszczyzn. Lata 80. – antynomie, napięcia i eschatologię. Lata 90. – lirykę i spontaniczny gest.

Prace na papierach wielkiego mistrza polskiego malarstwa to przede wszystkich radość dla widza. Żadna akwarela nie ma tytułu, żadna nie jest numerowana cyframi rzymskimi, tak jak obrazy olejne. Ale zdarza się, że niektóre mają… dedykacje.

Zabawa, żart, dowcip aż iskrzą w tych pracach. Wiadomo, że malarstwo Gierowskiego to kolor i przestrzeń, napięcie i balans. Należy do tego dodać cechy duchowe: iście stoicką równowagę i poczucie humoru Autora. Farby wodne to poważna sztuka i osobny gatunek, który daje zupełnie inne możliwości niż pracochłonna technika olejna – świeżość i czystość wyrazu. Artysta ceni go wysoko i ubolewa nad tym, że jest on u nas niedoceniany przez muzealników, krytyków sztuki i kolekcjonerów. Organizatorzy liczą na to, że wystawa Zderzaku co nieco zmieni w tej materii…

Stefan Gierowski. Pani Marcie zamiast kolacji
Prace na papierach z lat 1959–1997
Od 15 marca do 15 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 15 marca 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Zderzak w Krakowie

Dodaj komentarz