• 2018-03-14

Elīna Garanča w Centrum Kongresowym ICE Kraków

W tym roku w Krakowie usłyszymy jeden z najpiękniejszych głosów operowych na świecie. Elīna Garanča wystąpi 9 czerwca w ramach cyklu ICE Classic.

Elīna Garanča (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elīna Garanča (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elīna Garanča po występach w słynnym Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Operze Wiedeńskiej, Złotej Sali Musikverein, Londyńskiej Royal Opera House czy La Scali w Mediolanie, zaśpiewa w ramach cyklu ICE Classic w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Łotewska mezzosopranistka wystąpi w Krakowie wraz z Sinfoniettą Cracovią, którą zadyryguje Karel Mark Chichon. Salę koncertową wypełnią tego wieczoru włoskie i hiszpańskie pieśni i romanse.

Elīna Garanča studia śpiewu na Łotewskiej Akademii Muzycznej rozpoczęła w roku 1996, następnie swoją edukację kontynuowała w Wiedniu oraz w Stanach Zjednoczonych. Profesjonalną karierę zaczęła w Südthüringisches Staatstheater w Meiningen, gdzie tuż po ukończeniu studiów wcieliła się w rolę Oktawiana w operze komicznej Kawaler z różą Richarda Straussa. Następnie często występowała na deskach opery we Wiedniu, Berlinie, Paryżu oraz rodzinnej Rydze.

Międzynarodową sławę zyskała w 2003 roku występując w roli Annio w Łaskawości Tytusa Mozarta na Salzburger Festispiele. Jest laureatką wielu nagród muzycznych – m. in. Grammy. W roku 1999 wygrała Mirjam Helin International Singing Competition w Helsinkach. W sezonie 2017/18 Elīna Garanča zadebiutuje w wyczekiwanych rolach: Księżniczki Eboli w Paryskiej Operze Narodowej oraz Dalili w Wiedeńskiej Operze Państwowej. Powróci też do Opery Królewskiej w Covent Garden w Rycerskości wieśniaczej i do Bawarskiej Opery Państwowej w Carmen. Elīna Garanča nagrywa dla prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon.

ICE Classic to wyjątkowa seria koncertów muzyki klasycznej, wykonywanych przez znakomitych solistów sceny operowej, instrumentalistów i światowej sławy orkiestry i dyrygentów, które mają zapewnić krakowskiej publiczności artystyczne doznania na najwyższym światowym poziomie. Wszystkie koncerty w ramach cyklu odbywają się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. 

ICE Classic: Elīna Garanča
9 czerwca 2018 roku
Centrum Kongresowe ICE Kraków

Dodaj komentarz