Nieoczekiwane spotkanie

Praca nad wystawą Nieoczekiwane spotkanie rozpoczęła się od… spotkania. Kko-Kka Lee, kuratorka z Seulu, przebywająca w Warszawie na pobycie studyjnym, przedstawiła swoich ulubionych artystów z Korei kuratorce Miejsca Projektów Zachęty, Magdzie Kardasz. Ta z kolei zaprezentowała ich Annie Panek — artystce z Warszawy, z którą od jakiegoś czasu planowała wystawę.

Won Seoung Won, „Sieć informatyczna z trawy wodnej” , 2017, c-print; Anna Panek, "Dzikie Życie", 2017, kolaż filmowy  dzięki uprzejmości artystek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Won Seoung Won, „Sieć informatyczna z trawy wodnej” , 2017, c-print; Anna Panek, "Dzikie Życie", 2017, kolaż filmowy dzięki uprzejmości artystek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystce spodobał się pomysł nawiązanie dialogu z innym twórcą, a jej wybór padł na Won Seoung Won, która zgodziła się podjąć wyzwanie. Takie były kulisy „niespodziewanego spotkania” dwóch w pełni ukształtowanych artystek pochodzących z odległych kultur.

Artystki zdecydowały, że każda z nich pokaże jedną ze swoich najnowszych prac, a w części centralnej galerii stworzą wspólną kompozycję. Składają się na nią obrazy przygotowane przez obie artystki. W wypadku Won Seoung Won są to rysunki kredką o surrealizującym klimacie, w których zestawia fragmenty postaci ludzkich, przedmiotów i elementy natury. Atmosfera bajkowości miesza się w nich z apokaliptycznym obrazowaniem. Można je odczytywać jako wyobrażenia odbitych w podświadomości zdarzeń i przeżyć. Z kolei jednobarwne formy o geometryczno-organicznych kształtach, zaproponowane przez Annę Panek, wydają się wyabstrahowanym odbiciem form naturalnych. Są zróżnicowane walorowo, a niektóre z nich wychodzą w trzeci wymiar i można ich dotknąć. Dla postawy Panek charakterystyczne jest sytuowanie malarstwa blisko sił natury. Artystka przyznaje, że ostatnio bardziej interesują ją próby malarskiego obrazowania abstrakcyjnych pojęć, niż właściwe jej wcześniejszym projektom wchodzenie z malarstwem w architekturę.

Traktowanie natury jako niewyczerpanego magazynu form i inspiracji łączy twórczość obu artystek, choć motywacje i cele sztuki są dla każdej z nich różne. W MPZ podłożem wspólnego dzieła są ściany i podłoga galerii. Obrazy wychodzą z ram, nawiązują ze sobą dialog, a czasem spór. Działania na ścianie wyznaczyły kierunki napięcia dialogu dzieł Won Seoung Won i Anny Panek. Wystawa ma charakter eksperymentu, dialogu wizualnego dwóch różnych artystycznych osobowości.

Tytuł wystawy Nieoczekiwane spotkanie został zaczerpnięty z wiersza polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej. Wyjątkowe poetyckie wyrażenia wydają się podobne wrażeniom obu artystek – ta wystawa pokaże nową perspektywę spojrzenia na nieoczekiwane spotkanie.

Anna Panek, Won Seoung Won. Nieoczekiwane spotkanie 
Kuratorki: Magda Kardasz, Kko-Kka Lee
Współpraca ze strony MPZ: Julia Harasimowicz
Współorganizator wystawy: Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei
Od 17 marca do 20 maja 2018 roku
Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie

Dodaj komentarz