Przestrzeń, architektura, design w CK Zamek

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza na spotkania z cyklu Czwartki o sztuce. Poświęcone są zarówno historycznym, jak i współczesnym rozwiązaniom przestrzennym i designerskim w architekturze Poznania oraz innych miast Polski i Europy.

„Czwartki o sztuce” w CK Zamek w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czwartki o sztuce” w CK Zamek w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

15 marca prof. Andrzej Wielgosz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wygłosi wykład Poznań za 200, 300, 400 i więcej lat…. Wykład jest refleksją filozoficzną na temat miasta Poznania w odległej przyszłości. Wbrew tytułowi prezentacja nie ma charakteru pretensjonalnej koncepcji projektowej, lecz jest propozycją dla miasta realizowaną za pomocą rysunku, obrazu i jako taka jest formą „akupunktury miasta”.
Andrzej Wielgosz, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

22 marca o Projektowaniu sportowej przestrzeni publicznej opowie Dorota Kabała z poznańskiej School of Form. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną przykłady projektów wzorniczych, które podnoszą jakość estetyczną przestrzeni sportowej oraz mają pozytywny wpływ na lokalną społeczność. Te dobre praktyki zestawione zostaną z najczęściej popełnianymi błędami w sportowych przestrzeniach publicznych. Opisane zostaną również konsekwencje takich błędów oraz rekomendacje, jak można i należy ich uniknąć.

Poznań do przekłucia 5 kwietnia przedstawi Jakub Głaz z poznańkiego Centrum Otwarte. Wykład i prezentacja przedstawiające miejsca w Poznaniu, gdzie drobne i kreatywne interwencje projektowe mogą znacznie polepszyć walory użytkowe i estetyczne miasta. Opowieść o centrum i peryferiach – miejscach oczywistych (choć nieuświadomionych) oraz słabo znanych lub pomijanych, będących od lat przestrzeniami, które uległy działaniom przypadku lub niszczącemu wpływowi czasu.

Święty Marcin OD-NOWA. Plany architektoniczne w ramach Projektu Centrum to z kolei tytuł wykładu, jaki 12 kwietnia wygłosi Grzegorz Tracz ze Studia ADS. Przebudowa ulicy Święty Marcin wywołuje wiele dyskusji na temat zasadności i kierunku zmian w Poznaniu. Jest też świetną okazją do rozmowy o nowych trendach i sposobach myślenia o mieście. Wykład będzie okazją do zapoznania się z założeniami i celami zwycięskiego projektu architektonicznego pracowni Studio ADS.

Wykłady towarzyszą wystawie Akupunktura miasta.

Poznań za 200, 300, 400 i więcej lat…
15 marca 2018 roku o godzinie 18.30
Projektowanie sportowej przestrzeni publicznej
22 marca 2018 roku o godzinie 18.30
Poznań do przekłucia
5 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.30
Święty Marcin OD-NOWA. Plany architektoniczne w ramach Projektu Centrum
12 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.30
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz