• 2018-03-12

Tydzień Kina Hiszpańskiego

Od 15 do 21 marca krakowscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze hiszpańskie filmy 2017 roku, z których zdecydowana większość prezentowana będzie w Polsce po raz pierwszy.

Tydzień Kina Hiszpańskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tydzień Kina Hiszpańskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd otworzy pokaz uhonorowanego dziesięcioma nagrodami Goya filmu Olbrzym w reżyserii Jona Garaño i Aitora Arregi. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia najwyższego człowieka na świecie, który wraz ze swoim bratem przemierza XIX-wieczną Europę. Ten kostiumowy dramat rywalizował o statuetki m.in. z prezentowaną w ramach przeglądu historyczną superprodukcją Złote miasto opowiadającą o grupie konkwistadorów poszukujących mitycznego El Dorado. Reżyser Agustín Díaz Yanes stworzył film na kanwie opowiadania pt. Oro wybitnego hiszpańskiego pisarza Artura Péreza-Reverte.

Tegoroczna edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego obfituje również w poruszające filmy o namiętności i ogromnej sile ludzkich uczuć. W programie znalazły się m.in. Twoje oczy Pedro Aguilery, czyli zmysłowa opowieść o zakazanej erotycznej fascynacji pomiędzy reżyserem filmowym a jego przyrodnią siostrą (w tej roli znana z Labiryntu Fauna Ivana Baquero). Fabularny debiut nominowanego do Oscara Estebana Crespo Pierwsza miłość to historia płomiennego młodzieńczego uczucia, a zarazem pierwszych eksperymentów, zawodów i rozczarowań. Bohaterka reżyserskiego debiutu Lina Escalery Trudno powiedzieć żegnaj, poruszającego filmu drogi z popisową rolą Nathalie Pozy (Truman), będzie musiała stawić czoła chorobie swojego ojca. Dramat Aż do śmierci opowiada o miłości, która staje przed najtrudniejszym z wyzwań – pogodzeniem się z odejściem ukochanej osoby. To drugi film w dorobku Fernanda Franco, twórcy Tylko ja prezentowanego podczas 15. TKH.

Aby złapać oddech po wypełnionych trudnymi emocjami dramatach warto wybrać się na pokaz filmu Powołanie – adaptacji popularnego hiszpańskiego musicalu opowiadającego o dwóch zbuntowanych nastolatkach spędzających wakacje na katolickim obozie pod opieką zakonnic. Spektakl stał się przełomem w karierze Belén Cuesty (Kiki), jednej z najpopularniejszych dziś hiszpańskich aktorek, którą twórcy Javier Ambrossi i Javier Calvo zaprosili również do współpracy przy wersji filmowej. Berto Romero (Jak zostać Katalonką) i Andreu Buenafuente (Straszny hiszpański film) rozbawią widzów do łez w komedii Daniego de la Ordena Fiesta, opowiadającej o skłóconych ze sobą braciach, którzy – skuszeni wizją łatwego zarobku, chwilowo zakopują topór wojenny. Na ekranie pojawią się również José Coronado (Człowiek o tysiącu twarzy), Javier Cámara (Truman) i Roberto Álamo (Niech Bóg nam wybaczy) w filmie Dla twojego dobra Carlosa Theróna (Statek) To wyjątkowo zabawna historia trzech ojców, którzy są zdolni do wszystkiego, żeby pozbyć się swoich przyszłych zięciów. W 2017 roku film zachwycił widzów festiwalu w Hamburgu zdobywając Nagrodę Publiczności i stał się absolutnym hitem kasowym hiszpańskiego kina.

W programie przeglądu nie zabraknie mistrzowskiego czarnego humoru. Abrakadabra – najnowszy film twórcy Śnieżki Pablo Bergera, to zabawna, ale i mroczna opowieść o zdesperowanej kobiecie próbującej odczarować zahipnotyzowanego męża. Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą również film Bar autorstwa kultowego hiszpańskiego reżysera Alexa de la Iglesii (Dzień bestii). To balansująca pomiędzy thrillerem a czarną komedią historia kilku przypadkowych przechodniów uwięzionych w miejscowej knajpie. Na ekranie, w jednej z ostatnich ról, wybitna aktorka Terele Pávez (Przez otwarte drzwi). Fanów mrocznego kina zainteresuje pokaz najnowszego dzieła Paco Plazy, wielokrotnie nagradzanego twórcy serii horrorów [REC] zrealizowanych w technice found footage. Verónica to zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nastolatki, która bierze udział w seansie spirytystycznym. Niepozorna zabawa w gronie koleżanek okazuje się mieć jednak przerażające konsekwencje.

Niekonwencjonalną propozycją jest błyskotliwy debiut reżyserski hiszpańskiego aktora Eduardo Casanovy Ciała, rozgrywający się na tle wypełnionych różem, niemal idealnie symetrycznych kadrów. Ten wielowątkowy, surrealistyczny komediodramat wypełniony jest jedynymi w swoim rodzaju postaciami, które w różny sposób borykają się z własną cielesnością i jej niedostatkami. Przegląd zwieńczy pokaz komediodramatu Autor, w którym Manuel Martín Cuenca zaciera granice między fikcją a rzeczywistością. Ogarnięty obsesją główny bohater zaczyna wywoływać wokół siebie konflikty, które mają dostarczyć mu inspiracji do napisania doskonałej książki. Na ekranie m.in. zdobywcy nagrody Goya Javier Gutiérrez i María León.

Najmłodsi widzowie będą mogli poznać bogatą kulturę Półwyspu Iberyjskiego w ramach specjalnego spotkania pod hasłem Baranki w Hiszpanii. W programie pokaz filmów animowanych oraz warsztaty flamenco, podczas których maluchy nauczą się podstawowych kroków najsłynniejszego hiszpańskiego tańca.

 Tydzień Kina Hiszpańskiego
Od 15 do 21 marca 2018 roku
Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz