• 2018-03-12

Chopin, Szymanowski, Lutosławski i Penderecki

Chopin, Szymanowski, Lutosławski i Penderecki już niedługo w Norymberdze i Krakowie. 23 marca Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą swojego szefa artystycznego, Charlesa Olivieri-Munore’a, zagra ich utwory w Meistersingerhalle w Filharmonii Norymberskiej. Występ w Norymberdze poprzedzą dwa wieczory koncertowe 16 oraz 17 marca w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego.

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na afiszu koncertu obok orkiestry z Krakowa znajdzie się obiecujący pianista młodego pokolenia w Polsce – Szymon Nehring, który w napiętym grafiku tego sezonu artystycznego po raz kolejny wiąże swoje plany z krakowską instytucją.

Program występów obejmuje utwory polskiej czwórcy kompozytorów: Chopina, Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego, tych wszystkich, których nazwiska wyraźnie zapisywały się w historii muzyki niezależnie od istnienia lub kondycji państwa polskiego. Na początek Uwertura koncertowa E-dur, napisana przez Karola Szymanowskiego w duchu fascynacji muzyką Richarda Straussa. Dalej dzieło Fryderyka Chopina, czyli artysty, którego twórczość Szymanowski uważał za jeden z „najwyższych symboli zeuropeizowanej Polski”. Jego Fantazję na tematy polskie, wśród których znajdziemy pieśń o Laurze i Filonie, dumkę z cytatem z  Kurpińskiego czy ludowy kujawiak,  wykona Szymon Nehring z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. W dalszej części programu Paganini w wydaniu Lutosławskiego, czyli słynny 24. Kaprys a-moll, który posłużył Witoldowi Lutosławskiemu do skomponowania błyskotliwej parafrazy-wariacji dla siebie i grającego z nim w duecie na fortepianie – Andrzeja Panufnika. Publika w Krakowie i w Norymberdze usłyszy wersję z 1978 roku na fortepian i orkiestrę.

Wieczory koncertowe, zwieńczy wykonanie II Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, w której pobrzmiewają dalekie reminiscencje Czajkowskiego, Brucknera, Wagnera Mahlera, Sibeliusa czy Szostakowicza, ale także usłyszeć można cytat znanej na całym świecie kolędy Cicha noc. W myśl sentencji przywoływanej przez kompozytora, iż muzyki nie można zaczynać od początku, można jedynie kontynuować.

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej – koncert
16 marca 2018 roku, godz. 19.30 oraz 17 marca, godz. 18.00.
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz