• 2018-03-12

Światowa premiera opery Alka Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk

16. edycja Festiwalu Sacrum Profanum rozpocznie się 9 września i potrwa przez tydzień. Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć kilkadziesiąt polskich i światowych premier. Finał 16 i 17 września upłynie pod znakiem premiery opery ahat ilī – Siostra bogów zamówionej u Alka Nowaka do oryginalnego libretta Olgi Tokarczuk.

Olga Tokarczuk, for. Wojciech Wandzel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Tokarczuk, for. Wojciech Wandzel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opera ahat ilī – Siostra bogów jest kulminacyjnym punktem tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum. Stworzenia tego niezwykłego dzieła podjęli się nietuzinkowi artyści, pracujący w twórczym zespole. Muzykę komponuje Alek Nowak, libretto napisała Olga Tokarczuk, całość wyreżyseruje Pia Partum, a za scenografię odpowiedzialna jest Magdalena Maciejewska. Większość postaci w tej historii to bogowie, ale głównym bohaterem jest człowiek i jego czasem boska, a czasem nie-boska natura– mówi śląski kompozytor. Muzyczny język Nowaka charakteryzuje wysoce indywidualny idiom łączący w spójną całość wiele różnorodnych estetyk i inspiracji, w którym można znaleźć zarówno odniesienia do tradycji, jak i najnowsze techniki kompozytorskie.

Przed nami trzecia odsłona Sacrum Profanum w nowej formule. Stawiamy na eksperyment i bezkompromisowość, chcemy wciąż poruszać się po pograniczach gatunków i estetyk. Wielokontekstowy program znów będzie odważnym komentarzem do rzeczywistości. Dbamy też o konsekwencję w zachowaniu tożsamości festiwalu i – co oczywiste – o wysoki poziom artystyczny. Zaczynamy od ogłoszenia prapremiery dzieła ahat ilī – Siostra bogów o wyraziście feministycznej wymowie. Znacząca reprezentacja kobiet jest też mocną stroną zespołu twórców. Jestem przekonany, że to wydarzenie odbije się głośnym echem – mówi kurator festiwalu Krzysztof Pietraszewski.

Libretto luźno nawiązuje do powieści Anna In w grobowcach świata Olgi Tokarczuk.

Mit jest czymś, co nigdy się nie wydarzyło – ale też dzieje się zawsze. Historia o zbuntowanej bogini, która schodzi do podziemnego świata, żeby zmierzyć się z własną siostrą, panią śmierci, jest być może najstarszą opowieścią ludzkości i zawiera w sobie wiele zapowiedzi późniejszych mitów. Ten pra-mit stawiał już pięć tysięcy lat temu uniwersalne i do dziś aktualne pytania: o nieśmiertelność, o stosunek bogów do człowieka, o ofiarę i poświęcenie. Fascynująca, niepokorna postać bogini Inanny wydaje się zadziwiająco nowoczesna – mówi Olga Tokarczuk, podkreślając uniwersalność prezentowanej historii.

Napisane w języku polskim libretto zrealizowane będzie w tłumaczeniu na kilka języków: współczesny angielski (dla postaci ludzkich) oraz wybrane języki starsze – akadyjski, łaciński, starogrecki, prasłowiański oraz aztecki (dla postaci boskich oraz demonicznych

ahat ilī – Siostra bogów –  premiera opery
W ramach 16. edycji festiwalu Sacrum Profanum
Muzyka: Alek Nowak
Libretto: Olga Tokarczuk
Reżyseria: Pia Partum
Scenografia: Magdalena Maciejewska
16 września 2018 roku, godzina 20.00
17 września 2018 roku, godzina 21.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków

Dodaj komentarz