Joanna Rajkowska „Samobójczynie” w TRAFO – wystawa

Trafostacja Sztuki w Szczecinie zaprasza na otwarcie premierowej wystawy najnowszego cyklu prac Joanny Rajkowskiej Samobójczynie. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 22 marca o godz. 19.00.

Joanna Rajkowska, „Samobójczynie” (źródło: materiały prasowe)

Joanna Rajkowska, „Samobójczynie” (źródło: materiały prasowe)

Samobójczynie to projekt, który nie tyle diagnozuje czy opisuje zamach samobójczy, ile opowiada o relacji autorki do kobiet, które go dokonały, bądź wysłały inne kobiety na misje samobójcze. Jak mówi artystka, istotą dzieła jest:

(…) uczucie niemożności. Dotyczy ono niemożności prawdziwej empatii, niemożności zrozumienia kobiety, (…), która podejmuje próbę unicestwienia siebie i innych przy okazji. Chodzi mi o to, że ja nie jestem i nigdy nie byłam na tego rodzaju granicy, w tym stanie ciała i umysłu. (…) Siedząc w wygodnym europejskim kraju, możemy sobie pozwolić jedynie na Schadenfreude, ciesząc się w duchu, że nie doświadczamy tych potworności. – Joanna Rajkowska

Projekt posługuje się zdjęciami zamachów samobójczych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Są to fotografie z Indonezji, Rosji, Izraela czy Pakistanu. Zestawione są z nimi obrazy, które byłyby identyczne, gdyby nie to, że zamiast szczątków ofiary widzimy ciało artystki, ciało żyjące.

Samobójczynie pozbawione są jakiegokolwiek etycznego imperatywu, nie pytają o wartość życia, nie sugerują lepszych rozwiązań, nie zastanawiają się nad złożonymi przyczynami tak dramatycznej decyzji, jak odebranie życia sobie i innym.

Wystawa Joanny Rajkowskiej „Samobójczynie” w TRAFO
Od 22 marca do 10 czerwca
Kuratorka: Emilia Orzechowska
Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR