Starczewski i młodzi

Łódzka wystawa [x] łączy ze sobą dwie na pozór odległe perspektywy – pokoleniowe i czasowe, gdzie równoprawny i ważny głos mają przedstawiciele jednej i drugiej strony. Na wystawie będzie można zobaczyć wybrane prace finalistów i laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz Kompozycję(1978) Antoniego Starczewskiego, która w kontekście prac młodych, współczesnych artystów staje się kluczem do przypatrywania się rytmowi jako kategorii tworzenia.

„x” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„x” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystyczna Podróż Hestii to całoroczny program promocji młodej sztuki, który prezentuje szerokiej publiczności w różnych regionach Polski – zarówno w mniejszych, jak i większych miastach, prace tworzone przez uczestników konkursu APH. Tym razem, z wystawą [x], Artystyczna Podróż Hestii zatrzymuje się w Galerii Olimpus w Łodzi, gdzie idąc tropem wyznaczonym przez twórczość Antoniego Starczewskiego, koncentruje się na idei kompozycyjnego rytmu.

To nie przypadek, że rytm – kluczowe przecież dla awangardy pojęcie – jest głównym motywem łódzkiej wystawy [x]. Składają się na nią bowiem obiekty różniące się w temacie i sposobie wypowiedzi artystycznej, ale będące w bezpośrednim, „rytmicznym” związku z rysunkiem Antoniego Starczewskiego pt. Kompozycja (1978). Co istotne, wszystkie prezentowane prace prowokują do szukania między nimi zależności, do autorskiej dowolności w układaniu. Działanie to jest próbą bezpośredniego przeniesienia na sztuki plastyczne formuły stosowanej w muzyce – ad libitum, która daje odbiorcy (do)wolność wykonania, dowolność rytmu, ale także w jego rękach zostawia decyzję o ostatecznym wyglądzie projektu.

Wystawa [x] organizowana jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która chce w ten sposób uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu. Co roku, zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także prace laureatów konkursu, które prezentowane są w całej Polsce. I tak, wystawa w Łodzi jest kolejną okazją, żeby zapoznać się z niecodzienną perspektywą i widzeniem świata przez młodych twórców.

[x]
Wystawa wybranych prac finalistów i laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii
Artyści: Karolina Bielawska, Matěj Frank, Natalia Jamróz, Ewa Kasperek, Magdalena Łazarczyk, Antoni Starczewski, Katarzyna Szymkiewicz, Piotr Urbaniec, Xavery Wolski, Marcin Zawicki
Od 9 do 23 marca 2018 roku
Wernisaż: 9 marca 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Olimpus w Łódzi

Dodaj komentarz