• 2018-03-09

Salve! Wojciechu Salwe

16 marca w Instytucie Dizajnu w Kielcach otwarta zostanie wystawa o.. wystawach. Kuratorem ekspozycji Salve! jest Filip Marek.

Plakat wystawy „Salve!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Salve!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Salve! to wystawa, która skupia się wokół projektowania witryn sklepowych. Jej punktem wyjścia jest sylwetka Wojciecha Salwy – bukieciarza z przełomu XIX i XX wieku, nowatora w świecie układania roślin, dla którego okno wystawowe było miejscem prezentacji swego kunsztu. Stąd tytułowe nawiązanie. Salve! to przywitanie w języku łacińskim, ale także odniesienie do znaczącej postaci we florystyce, która z biegiem lat została zapomniana.

Współczesne pojęcie visual merchandesignu jest ważną dziedziną projektowania – jest sztuką prezentowania towarów, przedmiotów, zjawisk, emocji, a nawet idei. Obecnie dużo się o niej mówi, jednak nie w kategoriach produktu czy architektury, ale jako o formie podprogowego oddziaływania na decyzje potencjalnego klienta.

Łącząc zagadnienia visual merchandesignu oraz florystyki kurator chce nawiązać do bogatej tradycji projektowania witryn. Główną częścią ekspozycji będą instalacje artystyczne zaaranżowane przez współczesnych artystów oraz projektantów, którzy inspirując się wybranymi fragmentami z książek Salwy, stworzyli autorskie interpretacje jego dorobku artystycznego. Wśród projektów zaprezentowane zostaną aranżacje związane z pracowniami znajdującymi się w Instytucie Dizajnu w Kielcach: tkaniny, ceramiki, grafiki, papieru i przestrzeni publicznej.

Druga część ekspozycji będzie miała charakter historyczny. Przypomniana i wyeksponowana zostanie postać Wojciecha Salwy, by pokazać, że kiedyś witryna uchodziła za dobrodziejstwo, była dumą właściciela oraz podnosiła wartość sklepu.

W wystawie biorą udział: BudCud, Mirella von Chrupek, Hadaki, Joanna Rospondek, Zuzanna Wachowiak (Bizuu) oraz projektanci pracowni Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Ekspozycja powstała przy współpracy Geoparku Kielce , Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Florystycznej Szkoły Policealnej nr 17 we Wrocławiu oraz Neonlove.

Salve!
Kurator: Filip Marek
Współpraca kuratorska i merytoryczna: Iwona Kałuża
Produkcja: Aleksandra Banaś
Identyfikacja wizualna: Piotr Strączyński
Od 16 marca do 3 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 16 marca 2018 roku o godzinie 18.00
Instytut Dizajnu w Kielcach

Dodaj komentarz