• 2018-03-09

Polskie kino dla początkujących

15 marca w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbędzie się kolejny pokaz w ramach 10. odsłony cyklu Polish Cinema for Beginners. Drugim tytułem prezentowanym podczas przeglądu będzie Rewers Borysa Lankosza – film nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Gdyni oraz Orłem Polskiej Akademii Filmowej.

„Rewers”, reż. Borys Lankosz – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rewers”, reż. Borys Lankosz – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Osadzony w latach 50. Rewers opowiada historię Sabiny (Agata Buzek) – skromnej pracownicy wydawnictwa, „szarej myszki”, którą matka (Krystyna Janda) i babka (Anna Polony) bez powodzenia próbują wydać za mąż. Oto jednak niespodziewanie w jej życiu pojawia się przystojny, choć mroczny, mężczyzna (Marcin Dorociński), którego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń. Czarna komedia Borysa Lankosza, ukazując trzy pokolenia polskich kobiet, mówi wiele o grozie lat stalinowskich, ale i co nieco o czasach współczesnych.

Gościem drugiego spotkania w ramach zatytułowanej Family Matters wiosennej edycji Polish Cinema for Beginners będzie Malwina Tuchendler, edukatorka międzykulturowa i tłumaczka współpracująca z wrocławską Gminą Żydowską, związana także z Fundacją Bente Kahan i z redakcją „Chiduszu”. Spotkanie z nią przeprowadzi Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI, autor koncepcji programowej PCFB.

Rewers – pokaz filmu
W ramach 10. edycji cyklu Polish Cinema for Beginners
15 marca 2018 roku, godz. 19.30
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz