Otwarcie Pawilonu w Poznaniu

9 marca w Poznaniu otwiera się – nie instytucji kultury – a przestrzeń współdzielenia. Pawilon jest miejscem autonomicznym, które łączy różne dyscypliny i spojrzenia. Miejscem otwartym, którego program będzie powstawał w czasie rozmowy. Organizatorzy nie zakładają jednego scenariusza programu – wiele zależy od słuchaczy i uczestników, którzy mogą zgłaszać swoje projekty i potrzeby wobec wspólnej przestrzeni miejskiej.

Otwarcie Pawilonu w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarcie Pawilonu w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Operatorem budynku jest Galeria Miejska Arsenał, partnerami programowymi są przedstawiciele poznańskich środowisk jak Fundacja Katedry Intermediów, Stowarzyszenie Korporacja Teatralna, LAS oraz zaproszeni przez organizatora kuratorzy Agnieszka Kilian i Andrzej Pakuła.

Program otwarcia:

9 marca, godz. 20.00

koncerty: BNNT, Wojciech Bąkowski, Bella Ćwir

  • BNNT to projekt audioperformatywny artystów, który tworzą artysta wizualny Konrad Smoleński (Kristen, grupa Kot z Wojtkiem Bąkowskim) oraz muzyk Daniel Szwed (Woody Alien). Galeryjny charakter twórczości zawieszony jest między muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą.
  • Wojciech Bąkowski – eksplorujący ciemne rewiry rzeczywistości Wojciech Bąkowski to jeden z najbardziej oryginalnych i wyrazistych artystów, działających w obszarze sztuk wizualnych, audioperformensów i muzyki alternatywnej, autor muzyki i tekstów znany m.in. z grupy KOT, Czykita, Niwea oraz działalności solowej, laureat nagrody Spojrzenia i Paszportu „Polityki”.
  • Bella Ćwir – queerowa artystka, wokalista, stylistka i performerka znana z hitów jak Drogie ciuchy, Tleniona dresiara. Nazywana celebrytką polskiego internetu, Bella jest parodią, podróbką celebrytek, które zrobiły nieudane operacje i wyglądają jak koty.

Od 10 do 15 marca, godz. 13.00–19.00

instalacja audiowideo: Calling Justice: Uramili #1, reżyseria: Anushka Meenakshi, Iswar Srikumar

  • U-ra-mili oznacza w języku chokri pieśń naszych ludzi. Anushka Meenakshi oraz Inswar Srikumara dokumentują od 2011 roku wokalny pejzaż Indii. Prezentacja tego projektu rozpoczyna cykl Calling Justice, obejmującego prezentacje i grupę czytelniczą. Cykl poświęcony jest sprawiedliwości jako koncepcji społecznej oraz uczuciu, polityce słuchania i jej roli w życiu społecznym.

10 marca, godz. 19.00

pokaz filmu oraz dyskusja – Nawzajem: Muzykanci II #1, reżyseria: Agata Biskup, Przemek Czepurko

  • Film na podstawie krótkometrażowego filmu Muzykanci Kazimierza Karabasza z 1960 roku. Dokument Karabasza stanowi zapis próby amatorskiej orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy. Agata Biskup i Przemek Czepurko odtwarzają ramę konstrukcyjną filmu Karabasza z tą różnicą, że na potrzeby realizacji swojego filmu tworzą zespół składający się z pracowników i młodzieży skupionej wokół Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej Parasol oraz kuratorów projektu. W prezentowanym remake’u każdy z zaproszonych uczestników musi odnaleźć się w całkowicie nowej dla niego roli – pozbyć się wstydu i zagrać na instrumencie, którego nigdy wcześniej nie miał w ręku.

12 marca, godz. 20.00

LAS Koncert #296 Ritual Extra

  • Pierwszy z serii koncertów programowanych przez poznański LAS – Ritual Extra to francusko-fińskie trio założone w Helsinkach w 2014 roku. W skład zespołu wchodzą Julien Chamla (perkusja), Tuukka Haapakorpi (wokal), Lauri Hyvärinen (gitara). Ich muzykę wyróżnia powtarzająca się, spokojna i uporządkowana improwizacja z hałaśliwymi elementami akustycznymi.

13 marca, godz. 19.00

spotkanie wokół instalacji „u-ra-mili” Calling Justice: grupa czytelnicza #1, prowadzenie: Agnieszka Kilian

  • Grupa czytelnicza jest propozycją otwartych cyklicznych spotkań, w czasie których wspólnie będziemy czytać i dyskutować teksty poświęcone sprawiedliwości i jej odczuwaniu. Poczynając od prezentacji instalacji grupy „u-ra-mili” zastanowimy się, jaka jest możliwość usłyszenia sprawiedliwości na nowo. Spotkania proponują namysł nad zazwyczaj pomijaną stroną – polityką słuchania i jej rolą w kształtowaniu życia społecznego.

14 marca, godz. 19.00

spektakl i Artist Talk So Emotional, koncepcja: Marta Ziółek, Przemek Kamiński, Mateusz Szymanówka

  • Spektakl So Emotional w choreografii i wykonaniu Przemka Kamińskiego oraz Marty Ziółek, w dramaturgii Mateusza Szymanówki, wykorzystuje ruch i muzykę do opowieści o ciele i jego zdolności do działania. Performerzy ukryci za białymi teatralnymi maskami zasiedlają obrazy uniesienia, rozpaczy, gniewu i strachu, żeby zbadać historyczne i współczesne formy emocji oraz ich emocjonalność. Produkcja Nowy Teatr w Warszawie przy wsparciu Wyszehradzkiego Programu Rezydencji Artystycznych – Sztuki Performatywne, art quarter budapest i Instytutu Adama Mickiewicza.

15 marca, godz.19.00

spotkanie Pola wiedzy: Kultura wizualna w Polsce #1, goście: dr Iwona Kurz, dr Paulina Kwiatkowska, prowadzenie: Jan Burzyński

  • Spotkanie z redaktorkami wydanej przez Fundacja Bęc Zmiana książki Kultura wizualna w Polsce – zespołem badawczym Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski, skupionych wokół pisma „Widok” – dr Iwona Kurz oraz dr Paulina Kwiatkowska ma być punktem wyjścia do rozmowy o praktykach widzenia, relacjach obrazu do tematów społecznych, kulturowych czy politycznych.
„Kultura wizualna”, fot. Justyna Chmielewska, Fundacja Bęc Zmiana (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kultura wizualna”, fot. Justyna Chmielewska, Fundacja Bęc Zmiana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarcie Pawilonu
Organizator: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Od 9 do 15 marca 2018 roku
Poznań

Dodaj komentarz