Kamuflaże Łukasza Patelczyka

Tytułowe Migotanie posiada wiele znaczeń. Używane jest między innymi w kontekście zjawisk optycznych, złudzeń wywoływanych przez załamujące się światło. W bezchmurną noc możemy obserwować migoczące gwiazdy, ale pulsuje również nierówne światło żarówki, promienie słoneczne skrzą się na powierzchni wody, a wszelkie migotanie, lśnienie, połyskiwanie zdarza się w sytuacji, gdy światło spotyka na swojej drodze jakąś granicę czy przeszkodę.

Łukasz Patelczyk, „Jungle”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Patelczyk, „Jungle”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowane w ramach wystawy w CSW Znaki Czasu w Toruniu obrazy Łukasza Patelczyka powstały w latach 2011–2018. Najprościej można by je opisać jako połączenie malarstwa przedstawiającego i abstrakcyjnego. Artysta rozpoczyna pracę od namalowania realistycznego, syntetycznego i oszczędnego w wyrazie pejzażu – przedstawienia gór czy morza.

W kolejnym etapie wprowadza do obrazu formy abstrakcyjne, takie jak linie, plamy czy punkty, które poprzez swoje wyizolowanie od reszty kompozycji wprowadzają niepokój i atmosferę tajemnicy. Pejzaż zostaje odrealniony i charakter prac ulega zmianie. Widza może zastanawiać, co właściwie zostało zakryte i jaki cel miał taki kamuflaż? Więcej o wystawie można przeczytać w artykule Łukasz Patelczyk. Migotanie na stronie Wydarzenia.o.pl

Łukasz Patelczyk. Migotanie
Kurator: Mateusz Kozieradzki
Koordynatorka: Renata Sargalska
Od 9 marca do 20 maja 2018 roku
Otwarcie: 9 marca 2018 roku, godz. 19.00
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz