Spotkanie wokół wystawy „Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą…”

Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą… to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranego przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. Ekspozycja organizowana jest z okazji pięćdziesiątej rocznicy Marca’68.

„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach wydarzenia Leszek Leo Kantor przedstawi autorską multimedialną prezentację. Ożywi galerię poszczególnymi historiami i anegdotami, które kryją się za fotografiami eksponowanymi na ścianach Kordegardy. Widzowie będą mogli usłyszeć opowieści z dzieciństwa, o bliskich i znajomych, o studiach oraz mrokach i urokach emigracji.

Amatorskie migawki, zdjęcie przy pracy, w szkole i w gronie przyjaciół mogłyby się znaleźć w każdym rodzinnym albumie. Fotografie te w 1968 roku wyjechały z Polski bez prawa powrotu, tak jak ich właściciele. Na przymusowej emigracji przypominały im pozostawionych w kraju bliskich, domy, pejzaże, młodość. Po pięćdziesięciu latach znów można je obejrzeć w Polsce na wystawie w Kordegardzie. Tym razem pokazują pustkę, która pozostała po tych, co wyjechali, czas, którego nikt nie zwróci. Zawsze jednak można opowiedzieć o niegdysiejszych przyjaźniach, miastach i ulicach – do czego zaprasza nas Leszek Leo Kantor. Ekspozycja organizowana jest w Galerii Kordegarda z okazji pięćdziesiątej rocznicy Marca’68.

Leszek Leo Kantor (ur. 1940) – polski publicysta, nauczyciel akademicki, reżyser filmów dokumentalnych. Pierwsze, wojenne lata życia spędził z matką na Uralu w Swierdłowsku (obecnie Jekaterynburg). Za „bierność” w tłumieniu strajków studenckich (w maju 1968), Kantor został zwolniony i dostał zakaz pracy we wszystkich szkołach. Wyemigrował do Szwecji. Związany z Uniwersytetem Sztokholmskim (1970–2005), współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa (1969–1980). Jest jednym z głównych inicjatorów i organizatorów światowego forum żydowskich emigrantów z 1968 roku Polish Jews Reunion 68 (1989),  laureatem medalu Zasłużony dla Kultury Polskiej (1989) i Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP (2000). W 2008 roku otrzymał główną nagrodę Federacji Artystów Szwedzkich za obronę praw człowieka i walkę z rasizmem w związku z akcją Cała Szwecja przeciwko nazistom.

Spotkanie wokół wystawy Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą…
Spotkanie odbędzie się 9 marca o godzinie 17.30
Wystawa trwa od 22 lutego do 18 marca 2018 roku
Galeria Kordegarda, Warszawa

Dodaj komentarz