„Rosja. Wielkie zmyślenie” Arkadija Ostrowskiego – o medialnych tajemnicach Kremla

Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Rosja wielkie – zmyślenie Arkadija Ostrowskiego, opisująca fantastyczne wolty, wielkie kryzysy i to, w jaki sposób rosyjska mediokracja stworzyła i namaściła na władcę Władimira Putina. Poznajcie medialne tajemnice Kremla!

Arkadij Ostrowski, „Rosja – wielkie zmyślenie”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej (źródło: materiały prasowe)

Arkadij Ostrowski, „Rosja – wielkie zmyślenie”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej (źródło: materiały prasowe

Jak powiedział kiedyś Silvio Berlusconiemu: „To, czego nie ma w telewizji, nie istnieje”. Putin poszedł o krok dalej: to, co nie istnieje, może dzięki potędze telewizji stać się realne.

W 1918 roku Iwan Pawłow, rosyjski fizjolog znany z pracy nad odruchami warunkowymi, wygłosił wykład, w którym stwierdził, że choć zadanie każdego umysłu polega na dokładnym zrozumieniu rzeczywistości, w Rosji „interesują nas przede wszystkim słowa i nie zwracamy szczególnej uwagi na rzeczywistość”. Być może właśnie dlatego Rosją w XX wieku rządzili literaci (taki właśnie zawód miał wpisany w paszporcie Lenin, a Stalin za młodu pisał wiersze).

Arkadij Ostrowski opisał historię najnowszą Związku Radzieckiego i Rosji właśnie z perspektywy literatów, inteligentów i tych, którzy przejęli ich rolę po upadku ZSRR – ludzi mediów i magnatów medialnych. Opisuje fantastyczne wolty, wielkie kryzysy i sposób, w jaki rosyjska mediokracja stworzyła i namaściła na władcę Władimira Putina.

Arkadij Ostrowski – dziennikarz, moskiewski korespondent „Financial Timesa”, obecnie redaktor pisma „The Economist”. Za książkę Rosja – wielkie zmyślenie otrzymał w 2016 roku Nagrodę Orwella.

Rosja. Wielkie zmyślenie Arkadija Ostrowskiego – o medialnych tajemnicach Kremla
Premiera polskiego wydania: 1 marca 2018 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Dodaj komentarz