• 2018-03-08

Ropa – obiekty, działania dźwiękowe

Galeria W Y w Łodzi zaprasza 9 marca na wydarzenie Ropa – obiekty, działania dźwiękowe, koncert.

„Ropa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ropa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spójrz na swój komputer, na telefon. Spójrz na swoje ubranie i sprzęty, które cię otaczają. Ich podstawowym budulcem jest plastik, polimer powstały z ropy naftowej. Pochodne ropy znajdują się w kosmetykach i lekarstwach, które umieszczamy na i w naszych ciałach. Energia, która napędza wszystkie współczesne aktywności i podtrzymuje życie powstaje ze spalania gazu, benzyny czy oleju napędowego, składowych ropy. Ropa naftowa jest dziś niezbędna dla naszego życia, tak samo (jeśli nie mocniej) niż jej cielesna imienniczka. Tak jak ona wiąże się zresztą z sytuacjami zapalnymi, konfliktami i ryzykiem śmierci, tylko że w skali makro. Ta bliskość sięga dalej: tankując swój samochód mało kto pamięta, że ropa powstała ze szczątek organizmów zamieszkujących naszą planetę przed wiekami. Dziś, kiedy to my stajemy przed wyborem między rezygnacją z paliw kopalnych a zagładą naszego gatunku, Sandra Sygur zaprasza do przestrzeni opowiadającej o tej relacji między śmiercią i życiem, której pośredniczką i mediatorką jest ropa.

Tekst: Maciek Piasecki

Program:

  • godz. 20.00: Sandra Sygur
  • godz. 21.00: Skinny Girls

Sandra Sygur to postać fikcyjna, sprawująca graficzną opiekę nad wszelakimi inicjatywami kulturalnymi. Autorka plakatów, okładek magazynów oraz albumów muzycznych; współpracowała m.in. z festiwalem Domoffon, portalem Progrefonik i Distorted Animals. Założycielka kolektywu instagramowego @SZMATRIX, określanego kategorią „low fashion”. W swojej twórczości porusza problemy natury gospodarczej i ekonomicznej. Jej marzeniem jest wizualna deszyfracja kapitalizmu.

Skinny Girls (dreamdrone / girlgaze / outsider muzak). Chudzinki to jednoosobowy projekt M.Sławskiego (Złota Jesień) grający soundtracki do nieistniejących filmów o miłości w czasach post-kultury i problemach z odżywianiem. Szumy, dzwoneczki, pętle (hehs) i generalny emocjonalny meltdown na scenie. Górnolotne idee, niskokaloryczna dieta, daleko z betonu świat. Równie ładne co pretensjonalne

#AV #EL vol.1. Ropa
9 marcu 2018 roku, godz. 20.00
Galeria Off w Łodzi

Dodaj komentarz