Marek Raczkowski. Przekrój przez twórczość

9 marca Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Marek Raczkowski – Przekrój przez twórczość w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 w Suwałkach. Marek Raczkowski to niekonwencjonalny mistrz satyry i podpora pisma „Przekrój”.

Marek Raczkowski / „Przekrój” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Raczkowski / „Przekrój” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie ma u nas w kraju, a zapewne i na świecie, wielu rysowników satyrycznych, których prace tak mocno oddziałują na widza (czytelnika), że pamięć o nich schodzi do podświadomości zostając tam na długo, czasem na zawsze. Niekiedy rysunki, jak satyra Mahometa w piśmie „Charlie Hebdo”, skutkują krwawym odwetem za ich wydrukowanie.

Niektórzy rysownicy, dzięki swojej popularności, skupiają wokół siebie grono naśladowców (a nawet kopistów), co można zauważyć choćby na podstawie twórczości Andrzeja Mleczki. Są też artyści, których nie sposób pominąć i nijak nie można podrobić. Nie sposób ich uznać za rewolucjonistów tudzież prowokatorów, a jednak oglądając ich prace wiemy, że zostanie po tym spotkaniu coś więcej, że dostaniemy coś „na wynos”, coś takiego co mieliśmy na końcu języka, a nie mogliśmy się wysłowić. Takie: trafiony – zatopiony! W ten sposób zaprzyjaźniamy się z artystą i jego sposobem myślenia.

Tak odkrywamy Marka Raczkowskiego – bo jest on niewątpliwie tego typu twórcą: nie zbawia świata, nie zmienia jego porządku, ale tłumaczy go i wyjaśnia odpowiadając na pytania, które zadawaliśmy sobie jeszcze wczoraj, jeszcze przed chwilą, nie uzyskując wystarczającej odpowiedzi, aż do tego momentu.

Marek Raczkowski – Przekrój przez twórczość
Autor i kurator wystawy: Wojciech Łowicki
Komisarz wystawy: Andrzej Zujewicz
Wernisaż: 9 marca 2018 roku o godzinie 18.00
Od 9 marca do 6 maja 2018 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20 w Suwałkach

Dodaj komentarz