Dorota Masłowska w Gombrowiczu

Jak myśleć i pisać o współczesnej kulturze, żeby nie zanudzić siebie i czytelników, zastanawiać się będą w Muzeum Witolda Gombrowicza Dorota Masłowska i Zofia Król. Spotkanie z cyklu Pisarz i Krytyk odbędzie się 11 marca.

Dorota Masłowska, fot. Jacek Kołodziejski (źródło: materiały prasowe muzeum)

Dorota Masłowska, fot. Jacek Kołodziejski (źródło: materiały prasowe muzeum)

Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu? Dorota Masłowska przyjmuje w ostatniej książce punkt widzenia wszechstronnej i szalonej badaczki: nurza się w odmętach kultury popularnej i wspina na wyżyny językowych subtelności. Głównym narzędziem analizy staje się czułość. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o tym, jak myśleć i pisać o współczesnej kulturze, żeby nie znudzić siebie i czytelników, oraz dlaczego najlepszy badacz jest wszystkożerny – jak pisze Zofia Król.

Dorota Masłowska zadebiutowała w 2002 roku głośną i kontrowersyjną powieścią Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, za którą otrzymała Paszport Polityki i nominację do Nagrody Nike. Nagrodę tę dostała w 2006 roku za kolejną powieść Paw Królowej. Masłowska napisała też dwa dramaty: Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku i Między nami dobrze jest, wielokrotnie wystawiane przez teatry polskie i zagraniczne. W 2014 roku ukazał się pierwszy album muzyczny pisarki zatytułowany Społeczeństwo jest niemiłe. Masłowska wydała również dwa zbiory felietonów: Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne (2015) oraz Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu (2017).

Zofia Król, krytyczka i historyczka literatury, doktor filozofii. Redaktorka naczelna magazynu o kulturze „Dwutygodnik”. Współpracowała m.in. z „Zeszytami Literackimi”, Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą” i „Kontekstami”. Jest jurorką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Dorota Masłowska w Muzeum Witolda Gombrowicza
11 marca 2018 roku, godz.17.00
Muzeum Witolda Gombrowicza
Wsola

Dodaj komentarz