Wszystko po 0,99

Co ma ze sobą wspólnego sprzedający i kupujący? Dlaczego interesują nas towary i usługi a nie osoby, które nam je dostarczają? Konsumpcjonizm stał się jedną z podstawowych wartości współczesnego człowieka. Dziś należy przede wszystkim wykształcić umiejętność dostrzegania w nim wartości sakralnych i duchowych.

Olena Siyatovska, „Wszystko po 0.99” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olena Siyatovska, „Wszystko po 0.99” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystko po 0,99 to symboliczna cena za towary, które nie posiadają ustalonej wartości, ponieważ ich koszt przenosi się z kategorii materialnej na sakralną. Przedmioty znalezione przez Olenę Siyatovską w Ustce zostały wystawione na sprzedaż z wykorzystaniem serwisu ogłoszeniowego ze szczegółami kontaktowymi osoby sprzedającej.

Szkielet namiotu handlowego, markiza wykonana z tkaniny chroniącej towary przed słońcem i złą pogodą, performance z wahadłem na miejskim rynku, na którym artystka próbuje uzyskać informacje o towarach z pola energetycznego – to wszystko metafory stworzonego przez artystkę pojęcia „duchowego konsumpcjonizmu.” Zawinięte w gazetę kwiaty przenoszą widza w problematykę zastępowania pojęć w kulturze masowej konsumpcji, podkreślając związek między estetyką przeszłości i teraźniejszości.

Olena Siyatovska

Olena Siyatovska – zajmuje się grafiką, tekstem, instalacją i performansem. Ukończyła studia na wydziale filologii i historii sztuki na Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym im. Ołesia Honczara (Ukraina). Artystka koncentruje się w swej twórczości na różnorodnych rodzajach relacji, kulturze konsumpcjonizmu oraz procesie postsowieckiej transformacji. Jest współzałożycielką grupy artystycznej Step.

Olena Siyatovska. Wszystko po 0,99
Wystawa w ramach rezydencji artystycznej
Wernisaż: 8 marca 2018 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 18 marca 2018 roku
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Dodaj komentarz