V Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie

V Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz INAW 2018 organizowane pod patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. Stanisława Tabisza odbędzie się w dniach od 7 do 25 marca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Tegoroczna, piąta już edycja Biennale stanowi część obchodów Jubileuszu 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

V Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz (źródło:materiały prasowe organizatora)

V Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz (źródło:materiały prasowe organizatora)

Ideą przewodnią jubileuszowej edycji Biennale, które od początku swego istnienia organizowane jest pod patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie jest MOSSPACE REINVENTING. W wydarzeniu partycypuje Teatr im. Juliusza Słowackiego oraz Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, którego wnętrza i dziedzińce stanowią główny temat projektowej redefinicji przestrzeni w konkursie studenckim towarzyszącym Biennale.

Bogaty program wydarzeń tej edycji obejmuje warsztaty projektowe, międzynarodową konferencję naukową, której podsumowaniem będzie dwutomowe wydawnictwo monograficzne, spektakle, performance’y, wystawę pokonkursową oraz ekspozycję przygotowaną specjalnie na to wydarzenie w przestrzeniach MOS-u i Galerii ASP.

Pozytywny odbiór w środowisku krakowskich studentów i rosnąca popularność w mediach wskazuje na zasadność interdyscyplinarnego traktowania zagadnienia, jakim jest architektura wnętrz.

Tradycją Biennale stał się udział osobistości ze świata nauki, sztuki, architektury i biznesu z Polski i zagranicy. Gośćmi nadchodzącej V edycji będą m.in. Krzysztof Ingarden (architekt), Mauro Afro Borella (architekt – Accademia di Belle Arti di Brera, Politecnico di Milano), Marco Bonetto (designer, prezes Rodolfo Bonetto Design Center).

Jednym z punktów otwierających Biennale jest realizacja międzynarodowego, innowacyjnego projektu przy współpracy z architektem Samuelem Gonçalvesem z portugalskiego biura SUMMARY, działającym w Uniwersyteckim Parku Technologicznym w Porto – UPTEC Porto. SUMMARY specjalizuje się w rozwiązaniach o wysokiej efektywności przy optymalizacji czasu i zasobów, niejako odpowiadając na wyzwania współczesnego świata. Przykładem realizacji tej idei może być modułowy system GOMOS pokazany na XV Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku.

Drugim istotnym projektem jest The art of resistance przygotowany przez AA Interprofessional Studio, (AAIS) London.

Do udziału w Biennale zaproszone zostały wszystkie Wydziały Architektury Wnętrz, a także Architektury i Wzornictwa z Polski, bo pragnieniem organizatorów jest, aby piąta edycja tego wydarzenia stała się szerszą prezentacją dyscypliny, którą jako specjalistyczne ośrodki naukowe reprezentują w różnych metodach prowadzonych badań i dydaktyki. Każdy wydział stworzy manifest architektury wnętrz w oparciu o ideę i przestrzeń tegorocznej edycji. Manifesty, będąc wyrazem sposobu myślenia o projektowaniu, przyjmą postać instalacji przestrzennych i zostaną zaprezentowane w trakcie wystawy.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz zainicjowane zostało przez ASP w Krakowie w 2010 roku i realizowane jest z dużym sukcesem jako wydarzenie cykliczne o ustalonej renomie. Przyciąga twórców, naukowców i studentów zarówno z ośrodków krajowych, jak i zagranicznych, a także entuzjastów, działaczy kultury i przedstawicieli władz lokalnych. Stałymi elementami przedsięwzięcia są: międzynarodowa konferencja naukowa, Konferencja Dziekanów Wydziałów Architektury Wnętrz z polskich uczelni artystycznych, spotkania warsztatowe, studencki konkurs projektowy zwieńczony wystawą i przyznaniem Grand Prix i indeksu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na studia magisterskie Architektury Wnętrz.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej INAW.

Otwarcie V Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz
Wernisaż wystawy prac konkursowych
7 marca 2018 roku o godzinie 19.30
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Międzynarodowa konferencja naukowa – część I
8 marca 2018 roku w godzinach od 10.00 do 18.00
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Międzynarodowa konferencja naukowa – część II
9 marca 2018 roku w godzinach od 10.00 do 18.00
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Wystawa prac konkursowych
Wystawa projektów Biennale
Od 7 do 25 marca 2018 roku w godzinach od 11.00 do 19.00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Wystawa projektów Biennale
Od 7 do 25 marca 2018 roku w godzinach od 10.00 do 18.00
Galeria ASP – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Dodaj komentarz