Kim jest Bezrobotny Froncek? Czy kiedyś był bardziej popularny niż Myszka Miki? Dokąd szedł Koziołek Matołek? Czyim psem jest Filuś, a czego boi się smok Miluś? Czy żółw może być symbolem superbohatera? Odpowiedź na te oraz inne pytania goście Muzeum Narodowego w Krakowie znajdą na wystawie Teraz komiks!, która jest dostępna dla zwiedzających od 2 marca.

Henryk Jerzy Chmielewski, „Tytus, Romek i A’Tomek”, plansza ze „Świata Młodych" nr 46, tusz na papierze, 1968 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Jerzy Chmielewski, „Tytus, Romek i A’Tomek”, plansza ze „Świata Młodych" nr 46, tusz na papierze, 1968 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871–2017, związane z komiksem w Polsce.

„Materia” tej wystawy jest dla naszego muzeum całkowitym novum, a, jak się okazuje, nigdy wcześniej w „poważnym” muzeum w Polsce nie zaistniała tego typu ekspozycja – mówi Dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej. – Podstawowym pytaniem, jakie zadawano w momencie podejmowania decyzji o jej organizacji, było: „Po co? Nie ma innych (w domyśle – ważniejszych) tematów”? Oczywiście mógłbym w tym miejscu snuć rozważania historyczno-artystyczne na temat obecności komiksu w sferze szeroko rozumianej kultury wizualnej, ale czy jest to nadrzędną wartością tej wystawy? Pomyślmy, czym jest i czym chcemy, aby było nasze Muzeum. Nie budynkiem, ale miejscem, z którym się utożsamiamy, miejscem wyjątkowym, w którym toczy się opowieść zarówno o przeszłości, jak i teraźniejszości. Zatem – czy naprawdę „komiks” i „muzeum narodowe” są odległe od siebie?

Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Wojciecha Jamy – kolekcjonera i jednego
z kuratorów wystawy.

Gąska Balbinka, Gapiszon oraz Gucio i Cezar odpowiadają za to, że do dzisiaj nie wyrosłem z komiksu. Mój dom w Rzeszowie jest zasypany tysiącami przedmiotów i wydawnictw związanych z obrazkowymi historiami. Jednak gromadzenie dla samego gromadzenia nie do końca daje mi satysfakcję, stąd pomysł, który popularyzuję od lat: utworzenia w Polsce muzeum komiksu. Póki co wiedzę o polskim komiksie upowszechniam w sieci, ale wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie może pokazać, jaka moc drzemie w tych pracach i przedmiotach – mówi Wojciech Jama.

Na ekspozycji Teraz komiks! będzie można zobaczyć ponad 600 obiektów, w tym: szkice, plansze, tzw. blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki i przedmioty codziennego użytku. Wystawa będzie okazją do przypomnienia sobie przyjaciół z dzieciństwa dla kilku pokoleń. W ich świat wprowadzi nas Bezrobotny Froncek, bohater najdłużej ukazującej się polskiej serii prasowej. Następnie goście będą towarzyszyć Koziołkowi Matołkowi, poznamy najsłynniejszego krakowskiego dżentelmena, profesora Filutka i jego nieodłącznego towarzysza – psa Fafika. Odwiedzą Mirmiłowo, słowiański gród, w którym mieszkają Kajko i Kokosz. Razem z Jonkiem, Jonką i Kleksem wybierzemy się po smocze jajo i złoto Alaski. Nie zabraknie Tytusa, Romka i A’Tomka, a Bąbelek i Kudłaczek zaprowadzą nas do źródeł wody sodowej. Są i młodsi bohaterowie, jak jeżdżący na deskorolce Jeż Jerzy i walczący z osiedlową przestępczością Wilq. W przestrzeni ekspozycji będzie można wejść do pracowni Papcia Chmiela, obejrzeć filmy animowane z postaciami z komiksów, sfotografować się z ulubionymi bohaterami. Pojawią się plansze Joanny Karpowicz czy Macieja Mazura.

Naszą intencją jest ukazanie potencjału komiksu jako dyscypliny sztuki współczesnej, w której doskonale odbijają się przemiany polskiej kultury XX wieku. W trakcie wystawy zapewnimy wiele atrakcji: spotkania z autorami komiksów z Polski i zagranicy, z wydawcami, wykłady, projekcje filmów, warsztaty i konferencje. Początek ekspozycji zbiega się z Krakowskim Festiwalem Komiksu organizowanym przez Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Krakowskie Biuro Festiwalowe – mówi Artur Wabik, kurator wystawy.

Ekspozycji MNK towarzyszy wydawnictwo Teraz komiks! pod redakcją Artura Wabika. To znacznie więcej niż katalog wystawy, znajdziemy tu historię polskiego i europejskiego komiksu, charakterystyki najpopularniejszych postaci i rysowników oraz mnóstwo barwnych ilustracji.

Teraz komiks!
Kuratorzy: Wojciech Jama, Tomasz Trzaskalik, Artur Wabik
Koordynator: Kamila Hyska
Aranżacja: Tomasz Trzaskalik (Grupa 68 Architekci) z zespołem:
Anna Cymborowska-Waluś, Rafał Piniaź, Piotr Gieroń, Mateusz Cyranka, Martyna Sykta
Od 2 marca do 22 lipca 2018 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz