Uwolnić Petra Pospíchala. Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka

Uwolnić Petra Pospíchala. Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka – spotkanie w ramach cyklu Środy nad książką odbędzie się 7 marca w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Ośrodek Pamięć i Przyszłość, fot, Fotografowie NAF Dementi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ośrodek Pamięć i Przyszłość, fot, Fotografowie NAF Dementi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku marca Mirosław Jasiński przybliży w Muzeum Pana Tadeusza wydarzenia związane z demonstracją na rzecz uwolnienia Petra Pospíchala, która odbyła się w 1987 roku.

Solidarność Polsko-Czechosłowacka była międzynarodowym ruchem społecznym opozycji demokratycznej powstałym w październiku 1981 roku. Powołali go działacze wywodzący się z niezależnych środowisk – Karty 77 w Czechosłowacji, Komitetu Obrony Robotników i „Solidarności” w Polsce w celu wymiany informacji o inicjatywach demokratycznych w obu krajach oraz represjach stosowanych przez władze. Wiosną 1982 roku kierownictwo Solidarności Polsko-Czechosłowackiej po internowanym Aleksandrze Gleichgewichcie przejął Mirosław Jasiński, który dziś jest członkiem Rady Fundacji Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. 16 kwietnia 1987 roku Solidarność Polsko-Czechosłowacka zorganizowała we Wrocławiu masową demonstrację na rzecz uwolnienia Petra Pospíchala, aresztowanego czechosłowackiego opozycjonisty. Wzięło w niej udział około tysiąc osób, a wszyscy jej organizatorzy zostali później zatrzymani przez milicję.

Gość:

Mirosław Jasiński – historyk sztuki, dyplomata, twórca filmów dokumentalnych, wojewoda wrocławski (1991–1992), radca ambasady RP w Pradze (1990–1991), dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze (2001–2007), obecnie dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Inicjator podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.

Środy nad książką: Uwolnić Petra Pospíchala. Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
7 marca 2018 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz