Topografia modernizmu. Śladami Lacherta i Szanajcy

W dniach 10 i 11 marca Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – dwudniową wycieczkę po Warszawie śladami Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Dwa dni – dwie trasy: Saska Kępa z domem własnym architekta oraz osiedle Muranów Południowy. Zapisy prowadzone są do 4 marca.

Muranów, ulica Leszno (obecnie Aleja Solidarności), fot. I. Krzywdziński, zbiory IS PAN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muranów, ulica Leszno (obecnie Aleja Solidarności), fot. I. Krzywdziński, zbiory IS PAN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przewodnikiem po Warszawie będzie Katarzyna Uchowicz z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, kuratorka wystawy Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Dzień pierwszy (sobota) to zwiedzanie domu własnego Bohdana Lacherta przy ulicy Katowickiej 9 – zrealizowanego w 1928 roku, jednego z pierwszych awangardowych budynków na terenie Warszawy. Stanowił on autorską interpretację pięciu zasad nowoczesnej architektury Le Corbusiera i do dzisiaj jest przywoływany w opracowaniach poświęconych architekturze modernizmu. Po wizycie w domu architekta nasza przewodniczka zabierze nas na wycieczkę po Saskiej Kępie śladami Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy.

Dzień drugi (niedziela) to Czytanie Muranowa, czyli spacer po jednym z najważniejszych osiedli stolicy, zbudowanym według projektów Bohdana Lacherta. Muranów Południowy to osiedle-pomnik, wzniesione na gruzach warszawskiego getta. Koncepcje architekta (m.in. użycie do budowy gruzobetonu, celowe nieotynkowanie powstających budynków) zostały w trakcie budowy mocno zmodyfikowane i zrealizowane ze zmianami po wprowadzeniu socrealizmu.

10 marca przewidziano:

  • godz. 8.00 – wyjazd z Wrocławia, zbiórka na parkingu przy Alei Juliusza Słowackiego (obok gmachu Urzędu Pocztowego przy ul. Zygmunta Krasińskiego 1),
  • godz. 12.00 – przyjazd do Warszawy, zwiedzanie z przewodnikiem domu własnego Bohdana Lacherta
  • ok. godz. 13.30 – spacer z przewodnikiem po Saskiej Kępie,
  • po godz. 15.00 – czas wolny.

Z kolei na 11 marca zaplanowano:

  • godz. 11.00 – 13.00: zwiedzanie z przewodnikiem osiedla Muranów Południowy śladami Bohdana Lacherta,
  • ok. godz. 13.00 – obiad (we własnym zakresie),
  • ok. godz. 15.00 – wyjazd z Warszawy,
  • powrót do Wrocławia w godzinach wieczornych.
Muranów, fot. T. Hermanczyk, przed 1966, zbiory IS PAN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muranów, fot. T. Hermanczyk, przed 1966, zbiory IS PAN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizator zapewnia przejazd w obie strony, ubezpieczenie w trakcie podróży i przewodnika po Warszawie. Koszt: w zależności od liczby osób biorących udział w wycieczce – od 100 do 120 zł. Organizator nie zapewnia noclegu ani wyżywienia w trakcie wycieczki. Wycieczka odbędzie się, gdy zbierze się przynajmniej 30 osób.

Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 2 kwietnia 2018 roku. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapisy i szczegółowe informacje dostępne są na stronie Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wyjazd koordynuje p. Marta Czyż.

Topografia modernizmu: Lachert i Szanajca na Saskiej Kępie
Czytanie Muranowa

Organizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu
10 i 11 marca 2018 roku
Zapisy: do 4 marca 2018 roku
Wrocław – Warszawa

Dodaj komentarz