• 2018-03-01

Opera w Teatrze Collegium Nobilium

9 marca odbędzie się w Teatrze Collegium Nobilium premiera opery Il Trespolo Tutore, w reż. Pawła Paszty, pod batutą Andrei de Carlo.

Alessandro Stradell, „Il Trespolo Tutore”, reż. Paweł Paszta (źródło: materiały prasowe)

Alessandro Stradell, „Il Trespolo Tutore”, reż. Paweł Paszta (źródło: materiały prasowe)

Instytut Opery – wspólny projekt Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jest unikalną w skali Polski, a także Europy, przestrzenią naukowo-dydaktyczno-badawczą, związaną z żywiołem opery, rozumianym jako swoista kontynuacja idei teatralnych antycznej Grecji. Łączy studentów i profesorów wielu uczelni wokół tak pojętego terytorium opery.

Il Trespolo Tutore to barokowa opera skomponowana przez Alessandro Stradellę. To druga w historii opery opera buffa (komiczna) po Il Girello Jacopo Melanniego (z prologiem Stradelli). Fabuła libretta to właściwie zabawna i prosta farsa, w swej strukturze i komizmie nawiązująca do struktury komedii ludowej.

Pierwszy plan rozgrywa się na scenie przypominającej arenę cyrkową, gdzie soliści pełnią rolę popisujących się swym kunsztem wirtuozów. Sześcioro solistów odtwarza typy dell’art-owskie w sytuacjach częstych pomyłek, przypadkowych komicznych spotkań, zderzających się ze sobą przeciwstawnych charakterów.

Twórcy:

  • Dyrygent: Andrea De Carlo
  • Soliści: studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC w Warszawie
  • Reżyseria: Paweł Paszta (AT)
  • Scenografia: Maciej Krajewski (ASP)
  • Oprawa graficzna: Maja Żurawiecka (ASP)
  • Kostiumy: Marta Kodeniec

Alessandro Stradell, Il Trespolo Tutore
Premiera: 9 marca 2018 roku, godz. 19.00
Kolejne spektakle: 10,13,14,16,17,18 marca, godz. 19.00
Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Dodaj komentarz