Jane Jacobs. Walcząca o miasto

19 marca w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Obywatelka Jane. Walka o miasto w reżyserii Matta Tyrnauera. Po seansie nastąpi dyskusja. To jedna z dwóch możliwości metaforycznego spotkania z Jane Jacobs.

Obywatelka Jane (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obywatelka Jane (źródło: materiały prasowe organizatora)

Amerykańska pisarka i aktywistka Jane Jacobs całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problemów współczesności kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań.

Jej przełomowa książka Śmierć i życie wielkich miast Ameryki dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czasie rozczarowania modernizacją rozumianą jako „lanie betonu” i rozwoju ruchów miejskich.

Właśnie nadarza się podwójna okazja do spotkania z Jane Jacobs.

Po pierwsze, Centrum Architektury publikuje Wielkie małe plany – pomnikowy zbiór tekstów w przekładzie Martyny Trykozko. Zbiór został przygotowany z okazji setnych urodzin autorki i obejmuje całe spektrum jej zainteresowań oraz całą jej długą karierę: od lat trzydziestych do początku XXI wieku.

Po drugie, Centrum Architektury i festiwal MIASTOmovie zorganizowały w pięciu miastach Polski (nie Ameryki!) spotkania promocyjne, których główną atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego Obywatelka Jane. Walka o miasto (reż. Matt Tyrnauer, USA, 2016). Do tej pory film był pokazywany w Polsce jedynie podczas zeszłorocznego American Film Festival.

Jane Jacobs, Wielkie małe plany
Przełożyła Martyna Trykozko
Warszawa 2017
Dystrybucja: od 15 lutego 2018 roku
Centrum Architektury

Obywatelka Jane. Walka o miasto
Reż. Matt Tyrnauer, USA, 2016
19 marca 2018 roku o godzinie 18.15
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Dodaj komentarz