• 2018-02-28

Przywrócone arcydzieło Skolimowskiego

W ramach cyklu Przywrócone arcydzieła odbędzie się specjalna projekcja filmu Jerzego Skolimowskiego Bariera. Łukasz Maciejewski zaprosił na nią odtwórcę głównej roli Jana Nowickiego.

„Bariera” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bariera” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Główny bohater (Jan Nowicki) nie chce zaakceptować społecznych ograniczeń związanych z jego pochodzeniem i brakiem pieniędzy. Pragnie za wszelką cenę osiągnąć wymarzony standard życia i na przekór wszystkim osiągnąć swój cel. Rzuca studia i z walizką w ręku wyrusza w Polskę w poszukiwaniu szczęścia. Spełnieniem jego marzeń będzie willa na przedmieściu i dobry samochód w garażu, a sposobem, żeby to osiągnąć – małżeństwo z bogatą kobietą. Mężczyzna dąży do kariery i stabilizacji, nawet za cenę własnych ideałów. Zaczyna zmieniać swoje przekonania, kiedy spotyka na drodze dziewczynę o skrajnie odmiennych poglądach. Młoda tramwajarka (Joanna Szczerbic) uparcie dąży do wytyczonych celów, idzie pod prąd i nie ulega pokusie łatwego awansu. To spotkanie poruszy mężczyznę do głębi i sprawi, że zrewiduje on swoje poglądy na życie.

Bariera to trzeci po Rysopisie i Walkowerze film Jerzego Sklimowskiego, reżysera o międzynarodowej sławie i uznaniu. Sam twórca mówił o Barierze: „coś z baśni i coś z dramatu”, polscy krytycy zaś pisali o przełomie w kształtowaniu filmowego języka. Poetycki, obfitujący w symbole i metafory film, z hipnotyczną muzyką Krzysztofa Komedy, mimo, że otrzymał nagrodę Syrenki Warszawskiej (przyznawaną przez koło krytyków), nie uzyskał akceptacji Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Z tego powodu Syrenka nigdy nie została twórcy wręczona. Na świecie Bariera została przyjęta bardzo dobrze. Zdobyła Grand Prix na Festiwalu Filmów Autorskich w Bergamo i specjalną nagrodę jury na MFF w Valladolid. Rok później Skolimowski zrealizował jeden z najważniejszych w swojej karierze filmów Ręce do góry, który w Polsce został zatrzymany przez władzę i do dystrybucji wszedł dopiero w 1981 roku. Zarówno w Barierze, jak i w Ręce do góry zagrała Joanna Szczerbic, żona Skolimowskiego.

Projekcja filmu Jerzego Skolimowskiego Bariera
Rozmowa Łukasza Maciejewskiego z Janem Nowickim
28 lutego 2018 roku, godz.19.00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz