Nowe prace neonowe

Nowe prace neonowe Natalii Załuskiej to przede wszystkim eksperyment polegający na poszukiwaniu innego, nowego kontekstu dla własnej twórczości. Reinterpretacji przestrzeni malarskiej.

Natalia Załuska, „Nowe prace neonowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Załuska, „Nowe prace neonowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poprzez rzeczywiste „wyjście” z pozornie trójwymiarowej powierzchni obrazu w realną przestrzeń artystka zaczyna prowadzić subtelną grę. To intelektualna zabawa z radykalnie narzucającymi się ciężkimi podziałami fasady budynku galerii oraz multiplikującymi się „suchymi” liniami pionowymi i poziomymi w jej wnętrzu. Składająca się z umieszczonych na froncie kamienicy i rozmieszczonych w przestrzeni galerii kilku neonów oraz kilku obrazów instalacja, którą należy traktować całościowo, nie tyle chce burzyć zastaną sytuację, co raczej łagodnie wpisać się w jej architektoniczny porządek, tworząc symbiozę starego z nowym.

Punktem wyjścia jest neon zainstalowany na fasadzie budynku. Jego skośna, wzrastająca forma przełamuje istniejące podziały. Instalacja, która znajduje się we wnętrzu galerii jest rozwinięciem tej idei, innym rozdziałem tej samej narracji, odpowiedzią na to co dzieje się na zewnątrz. Osią całości jest praca neonowa tworząca sugestię trójkąta. Wchodzi ona w dialog z architekturą wnętrza, dając początek do gry skojarzeń wzajemnych zależności poszczególnych elementów ekspozycji: instalacja-przestrzeń; przestrzeń-obrazy; przestrzeń-światło; światło i jego odbicie; podziały w przestrzeni; punkt widzenia odbiorcy.

Natalia Załuska (ur. 1984) mieszka i pracuje w Krakowie. W 2008 roku ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2013 roku, malarstwo na wiedeńskiej Akademie der bildenden Künste. Jej prace były prezentowane w wystawach instytucjonalnych, m.in: Kunsthalle Krems; Lentos Kunstmuseum, Linz; Kunstforeningen GL STRAND, Kopenhaga; Contemporary Art Center Matadero, Madryt; Kunsthalle CCA, Andratx; oraz indywidualnych: Galerie Jochen Hempel, Berlin; Galerie Klüser 2 Monachium; Galerie Le Guern, Warszawa; Galerie Christine König, Wiedeń. Natalia Załuska otrzymała liczne stypendia oraz zaproszenia na pobyty rezydencjonalne, do najważniejszych należą: Herder Stipendium, Alfred-Toepfer Stiftung F.V.S, Hamburg, stypendium rządu austriackiego na pobyt w Cité Internationale des Arts, Paryż, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, na pobyt w ISCP w Nowym Jorku. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych jak i państwowych, m.in. W Muzeum Belvedere we Wiedniu oraz Kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, Warszawa.

Natalia Załuska. Nowe prace neonowe
Organizator: Fundacja Razem Pamoja
Otwarcie wystawy: 3 marca 2018 roku, godz 19.00
ul. Józefińska 9 w Krakowie

Dodaj komentarz