Nie to za mało

Książka Nie to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba opublikowana przez Wydawnictwo Muza, to gorąca reakcja Naomi Klein na prezydenturę Donalda Trumpa, a także na podnoszącą się w innych krajach świata falę prawicowego populizmu i nacjonalizmu. Książka dostępna jest w księgarniach od 28 lutego.

Naomi Klein, „Nie to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Naomi Klein, „Nie to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Od momentu wydania No logo, debiutu, który odbił się echem na całym świecie, jej głos nie tracił na sile. Odtąd raz na dekadę publikowała książkę diagnozującą najważniejsze problemy społeczno-polityczno-gospodarcze epoki, a jej tezy wywoływały gorącą publiczną debatę. Publikację każdej z dotychczas wydanych książek poprzedzało wiele lat badań, zbierania danych, liczb i świadectw, rozmów z decydentami i uczestnikami opisywanych wydarzeń oraz dziennikarskiego śledztwa. Najnowsza książka Naomi Klein Nie to za mało, której punktem wyjścia jest analiza przyczyn politycznego sukcesu Donalda Trumpa, powstała w ciągu kilku miesięcy. Prezydenturę Trumpa autorka uważa bowiem za logiczną kulminację zjawisk, które analizowała w swojej trylogii diagnozującej najważniejsze kryzysy współczesnego świata.

Gdy zaczęłam się przypatrywać karierze Trumpa, zobaczyłam monstrum doktora Frankensteina, zszyte nie z martwych części ciała, ale z tych wszystkich i wielu innych groźnych tendencji. […] Dlatego nawet gdyby ta koszmarna prezydentura miała się jutro skończyć, nadal musielibyśmy się mierzyć z politycznymi uwarunkowaniami, które ją stworzyły i które produkują repliki Trumpa na całym świecie – pisze Klein.

Badając system, w którym ktoś taki jak Donald Trump mógł zostać prezydentem, wykrywa procesy i prawidłowości, które mimo lokalnych różnic są takie same w Stanach, Polsce i w wielu krajach Europy. Przewiduje również dalszy rozwój wypadków, zarówno w swojej ojczyźnie, jak i na arenie międzynarodowej oraz szkicuje program oporu przeciwko porządkowi świata, którego Trump jest wytworem i rzecznikiem.

Naomi Klein jest dziennikarką, komentatorką polityczną i autorką światowych bestsellerów: To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat (2014), Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne (2007) oraz No Logo (2000). Posiada kilka honorowych tytułów naukowych, a za swoją działalność społeczną i naukową była wielokrotnie nagradzana. Jej artykuły ukazują się m.in. w pismach „The New York Times”, „The New Yorker”, „The Boston Globe”, „The Guardian”, „London Review of Books” oraz „Le Monde”.

Naomi Klein, Nie to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba
Premiera: 28 lutego 2018 roku
Wydawnictwo Muza

Dodaj komentarz