Świat został stworzony w Olsztynie

8 marca w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie otwarta zostanie wystawa Świat został stworzony w Olsztynie Moniki Drożyńskiej. Wystawa odbywa się w ramach FEMIlooków – cyklicznej akcji, której głównym zadaniem jest prezentacja sztuki kobiet.

Monika Drożyńska, „Stworzenie świata 2”, widok na ekspozycję (źródła: materiały prasowe)

Monika Drożyńska, „Stworzenie świata 2”, widok na ekspozycję (źródła: materiały prasowe)

Najnowsza realizacja Stworzenie świata 4, powstała w Olsztynie podczas warsztatów z dziećmi przeprowadzonymi we współpracy Galerii BWA z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Na wystawie pokazane zostaną także inne prace Drożyńskiej – wcześniejsze realizacje z cyklu Stworzenia świata również powstałe we współpracy z dziećmi, jak i filmy dokumentujące performance artystki.

Wystawa to wydarzenie na polu sztuki współczesnej i astronomii, gdzie umiejętności artystyczne są równie ważne jak uważna obserwacja i wiedza.

Haft, dominujące medium twórczości Moniki Drożyńskiej, podobnie jak jej spektakle teatralne, fotografie i filmy, powstają w reakcji na wizję antropocentryzmu i znaczenie języka mówionego. Artystka czasem się „myli” w swoich zapisach hafciarskich, na pozór się „wygłupia”, jednak to pozwala jej analizować język na nowo, tworzyć nowe skojarzenia i znaczenia.

Monika Drożyńska. Urodzona w 1979 roku w Gorlicach. Mieszka i pracuje w Krakowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach od 2004 do 2010 prowadziła Punkt – pierwszy sklep koncepcyjny w Polsce. Laureatka międzynarodowego konkursu British Council – Młodzieżowy Przedsiębiorca Mody. Brała udział w wystawach oraz projektach, które organizowali: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (2017), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (2010, 2013), CSW Łaźnia (2008), Galeria Kronika (2013, 2014), Teatr Wielki Opera Narodowa (2011), MOCAK (2010, 2017). Pokazywała swoje prace na wystawach Muzeum Quartier w Wiedniu i Europejskiego Stowarzyszenia Kultury w Stambule. Laureatka konkursów: „Kulturysta” Programu 3 Polskiego Radia (2011), „Kulturalne Odloty” Gazety Wyborczej (2008). Nominowana do Paszportów Polityki (2012, 2013). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) i Visegrad Artist Residency Program (2012). Jej prace znajdują się w kolekcjach Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Kolekcji Deutsche Bank, oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Więcej na temat wystaw odbywających się w ramach FEMIlooków przeczytać można w serwisie Wydarzenia O.pl.

Świat został stworzony w Olsztynie
Wystawa Moniki Drożyńskiej

Kurator: Sarmen Beglarian
Od 8 marca do 8 kwietnia 2018 roku
Wernisaż: 8 marca o godz. 18:00
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz