Survivalowy Open Call 16. Przeglądu Sztuki we Wrocławiu

Po raz 16. odbędzie się we Wrocławiu Przegląd Sztuki SURVIVAL – jeden z największych przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce. Przegląd Sztuki SURVIVAL jest realizowanym od 15 lat wydarzeniem artystycznym, którego głównym celem jest prezentacja sztuki współczesnej w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Do 15 kwietnia artyści mogą nadsyłać propozycje realizacji artystycznych.

Plakat konkursu 16. Przeglądu Sztuki SURVIVAL (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat konkursu 16. Przeglądu Sztuki SURVIVAL (źródło: materiały prasowe organizatora)

SURVIVAL odbywa się co roku w innym miejscu, wybierane są budynki lub przestrzenie użyteczności publicznej ‒ miejsca zapomniane, czasem opuszczone lub zaniedbane, zawieszone pomiędzy minionymi czasami swojej świetności a niepewną i nieokreśloną przyszłością. 16. edycja Przeglądu odbędzie się w dawnym, klasycystycznym pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych. Pałac, zaprojektowany w XVIII wieku przez Carla Gottharda Langhansa, łączył funkcje użytkowe z mieszkalno-reprezentacyjnymi. Pierwsze piętro było luksusową rezydencją, parter zajmowało przedsiębiorstwo bankowo-handlowe (Commerzbank).

Po 1945 roku budynek zaadaptowano do celów bibliotecznych i administracyjnych Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2013 roku budynek został wyłączony z użytku i wystawiony na sprzedaż. Zarówno ze względu na historię budynku, jego wieloletnie przeznaczenie, jak i na obecną wartość (w rozumieniu dobra kultury, ale i dobra finansowego), hasłem i tematem tegorocznej edycji Przeglądu będzie: Kapitał, rozumiany w odniesieniu do ekonomii, ale i do kapitału ludzkiego (intelektualnego), symbolicznego czy politycznego.

Organizatorzy zapraszają artystów sztuk wizualnych do zgłaszania projektów realizacji w różnych mediach, związanych z hasłem Kapitał, a także z kontekstem miejsca, w którym odbędzie się Przegląd.

Artyści mają czas na składanie propozycji do 15 kwietnia 2018 roku, wypełniając formularz dostępny do pobrania na stronie przeglądu SURVIVAL i odsyłając go wraz z niezbędnymi załącznikami drogą mailową. Po tym terminie kuratorzy SURVIVALU wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane w zaproponowanej przestrzeni.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Przeglądu.

16. Przegląd Sztuki SURVIVAL pod hasłem Kapitał
Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Anna Stec
Od 22 czerwca do  26 czerwca 2018 roku
Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 kwietnia 2018 roku
Pałac Wallenberg-Pachalych
ul. Szajnochy 10, Wrocław

Dodaj komentarz