• 2018-02-28

Akupunktura miasta

Od 3 marca goście CK Zamek w Poznaniu będą mogli oglądać wystawę Akupunktura miasta, prezentującą najciekawsze projekty małej skali ulepszające przestrzeń publiczną w Polsce. Ekspozycję uzupełni szereg wydarzeń towarzyszących: debata, wykłady i spacery.

Plakat wystawy „Akupunktura miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Akupunktura miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Akupunktura miasta ma na celu ukazanie, że często niewielkimi interwencjami w przestrzeń publiczną można rozwiązywać konkretne jej problemy. Na ekspozycję złożą się zarówno projekty zrealizowane w przestrzeni publicznej w ciągu kilku ostatnich lat, projekty koncepcyjne zrealizowane wyłącznie w formie prototypów, jak i projekty zrealizowane na polskich uczelniach artystycznych – w szczególności na wydziałach projektowych.

W ostatnich latach także na wydziałach projektowych widać zainteresowanie przestrzenią publiczną – o czym świadczą pierwsze dyplomy tego typu w finałach konkursów Graduations Projects, Young Designer Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, make me! Łódź Design Festival. Oczywiście wartość merytoryczna, jak i jakość wykonania projektów dyplomowych nie powinna odbiegać od projektów wdrożonych, tak aby zachować spójność merytoryczną i wizualną wystawy. Większość prezentowanych projektów to projekty powstałe we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin. To projekty zrealizowane nie w pojedynkę przez projektanta czy artystę, ale we współpracy z fizykami, dźwiękowcami, technologami, a także jednostkami badawczymi. Autorami eksponowanych projektów są: Zuzanna Czerczak, Marek Głogowski, Paulina Kwiatkowska, Jan Libera, Menthol Architekci, Aleksandra Mohr, Szymon Najder, Jan Pfeifer, Joanna Piaścik, Studio Kompott, Gabriela Szałańska, Ultra-Architects.

Wystawa zostanie poszerzona o program towarzyszący (wykłady, dyskusje). Wśród wykładowców znajdą się zarówno czynni projektanci zajmujący się przestrzenią publiczną, teoretycy, jak również aktywiści inicjujący projekty w przestrzeni publicznej. Chodzi o to, żeby temat wystawy pokazany został z różnych perspektyw.

7 marca odbędzie się debata pod tym samym tytułem co wystawa. Podczas prezentacji i dyskusji z udziałem dr. hab. Grzegorza Niwińskiego i prof. Jerzego Porębskiego uczestnicy porozmawiają o specyfice projektowania przestrzeni publicznej, przyjrzą się wybranym projektom zrealizowanym przez zaproszonych gości. Będzie to okazja doprzyjrzenia się projektom takim jak: Miejski System Informacyjny dla Warszawy, mała architektura dla Krakowskiego Przedmieścia czy System Informacji dla Bielsko-Białej. Debatę będzie moderował kurator wystawy, Paweł Grobelny.

8 marca odbędzie się pierwszy z wykładów z cyklu Czwartki o sztuce poświęconego zarówno historycznym, jak i współczesnym rozwiązaniom przestrzennym i designerskim w architekturze Poznania oraz innych miast Polski i Europy. Wykład Poprawianie miasta. Historyczne doświadczenia Poznania poruszy problematykę podnoszenia jakości życia w mieście oraz zachodzących w nim zmian oraz będzie okazją, by przyjrzeć się historii Poznania i spróbować znaleźć w niej rozwiązania, które dziś można uznać za „akupunkturę miasta”. Spotkanie poprowadzi Maciej Szymaniak z Centrum Kultury ZAMEK.

Akupunktura miasta
Kurator: Paweł Grobelny
Wystawa: od 3 marca do 15 kwietnia 2018 roku
Debata: 7 marca 2018 roku o godzinie 18.30
Poprawianie miasta. Historyczne doświadczenia Poznania
8 marca 2018 roku o godzinie 18.30
CK Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz