• 2018-02-28

Zapowiadamy kolejną edycję Festiwalu Lava

Festiwal Filmu Awangardowego Lava, którego inauguracyjna odsłona odbyła się w 2017 roku w Krakowie, właśnie nabiera rozpędu. Pierwsza edycja wydarzenia została poświęcona Mai Deren – pionierce amerykańskiej awangardy filmowej – zaś tegoroczna będzie inspirowana dorobkiem innego legendarnego reżysera, Kennetha Angera, który na nowo zdefiniował surrealizm w kinie i stał się kultowym queerowym twórcą.

Festiwal Filmu Awangardowego Lava w Krakowie, fot. Pola Sobuń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmu Awangardowego Lava w Krakowie, fot. Pola Sobuń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas trzech dni festiwalu, od 11 do 13 maja, organizatorzy powtórnie zaangażują do współpracy zarówno znanych, jak i debiutujących muzyków, performerów oraz artystów wizualnych. Publiczność zyska również możliwość spotkania z zaproszonymi twórcami i teoretykami oraz podjęcia dyskusji na temat awangardy, kontrkultury czy kondycji filmu eksperymentalnego w Polsce. Dzięki oryginalnej formie, Festiwal Lava skupi w jednym miejscu różnorodne środowiska artystyczne z Krakowa, Polski i zagranicy. Pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony w kwietniu, tymczasem organizatorzy uchylają rąbka tajemnicy, zdradzając, że tegoroczną Lavę gościć będą: Muzeum PRL-u w Nowej Hucie oraz Krakow Art House na Dębnikach.

Podobnie jak w zeszłym roku, ogłoszony zostanie nabór do sekcji konkursowej – od 19 marca do 23 kwietnia autorki i autorzy krótkometrażowych filmów eksperymentalnych będą mogli wysyłać swoje propozycje. Regulamin konkursu dostępny jest na fanpage’u festiwalu na Facebooku. Spośród nadesłanych zgłoszeń, jury, z kuratorką festiwalu Mają Chiarą Faber w składzie, wybierze dziesięć filmów finałowych, które zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia, a następnie wskaże zwycięzcę – zdobywcę statuetki Czarnej Magmy.

2. Festiwal Filmu Awangardowego Lava
Od 11 do 13 maja 2018 roku
Muzeum PRLu w Krakowie, Krakow Art House

Dodaj komentarz